Četvrtak, 18 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Suočenje zaštićenog svjedoka SB-1 i svjedoka Odbrane Dušana Nikolića i Radovana Đokića izvršeno je bez prisustva javnosti.

Kao prvi svjedok Tužilaštva BiH, SB-1 je u januaru ove godine na suđenju izjavio da je čuo kako je optuženi Srećko Bošković priznao ubistvo dječaka.

Nikolić i Đokić su na suđenju održanom 22. maja naveli da nisu nikad bili na brani crvenog mulja.

Bošković je optužen da je sredinom jula 1995., nakon što su srpski vojnici strijeljali Bošnjake, a potom ukopavali njihova tijela na platou Crvene brane, prišao jednom dječaku i rekao mu da je slobodan, a nakon što se dječak udaljio, ubio ga iz automatske puške.

Poslije suočenja, Tužilaštvo je uložilo dokaze iz firme “Birač”, fabrike glinice, o angažovanju radnika koji su 1995. godine dežurali i radili na brani.

“Za Radovana Đokića je jasno navedeno da je radio u ovom preduzeću 1995. godine”, kazao je Predrag Tomić.

Odbrana je predočila dokumente da je Radovan Đokić radio na obezbjeđenju u firmi “Birač Holding” 1994. godine.

Optužba i Odbrana će završne riječi iznijeti 12. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Oslobođeni za zločin u Vlasenici traži više od 300.000 maraka odštete
Milenko Gojgolović je u tužbenom zahtjevu protiv Bosne i Hercegovine zatražio da mu se isplati materijalna i nematerijalna šteta, uz zakonske zatezene kamate, u iznosu većem od 300.000 maraka nakon što je pravomoćno oslobođen optužbe za zločin u logoru “Sušica” u Vlasenici tokom ljeta 1992. godine.
Ilustracija. Foto: Pixabay
Prijetnje bombama poput onih bh. školama poslane i u nekoliko drugih zemalja
Prijetnje bombom slične onim u kojima se traži uplata novca u kriptovalutama koje su u četvrtak poslane nizu škola u Republici Srpskoj i Tuzli, posljednjih mjeseci su poslane i školama u Indiji te kompanijama u SAD-u.
Preminuo Slavko Aleksić, osuđen za izazivanje mržnje u Višegradu