Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U završnoj riječi, tužilac Mirko Lečić je ocijenio da je dokazana odgovornost optuženog po svih 12 tačaka optužnice.

Pozivajući se na presude Haškog tribunala i izjave svjedoka, tužilac je rekao da su u Višegradu srpske snage i paravojne jedinice izvele širok i sistematičan napad s ciljem progona nesrpskog stanovništva.

“U Višegradu danas uglavnom žive Srbi… U maju, junu i julu većina, ako ne i svi nestali, bili su civili. Za nekima porodice još tragaju”, kazao je Lečić.

Kao posebno nasilna u progonu, kako je napomenuo, izdvojila se grupa Milana Lukića, koji je pred Tribunalom osuđen na doživotni zatvor za zločine počinjene u Višegradu.

“Grupa je u nekoliko sedmica činila sve – od pljački do ubistava. Optuženi je konstantno viđan u toj grupi… Kada je svjedokinja na suđenju izjavila da je viđala Krsmanovića sa Lukić Milanom i drugima, optuženi je to potvrdio, navodeći da on nije bio s njima nego oni s njim, jer je bio bogat”, podsjetio je Lečić.

Analizirajući izjave svjedoka, tužilac je kazao da je dokazana krivica optuženog za “jedan od najpotresnijih događaja, koji izaziva zgražanje svakog normalnog čovjeka” – paljenje oko 70 bošnjačkih civila na Bikavcu u junu 1992. godine.

Podsjećajući na iskaz svjedokinje koja je rekla da je tog dana vidjela Krsmanovića kod kuće, te izjave drugih svjedoka koji su iznijeli posredna saznanja, Lečić je kazao kako je uvjeren da je dokazana krivica optuženog.

U vezi sa tačkom koja Krsmanovića tereti za učešće u otmici 16 civila iz Sjeverina (Srbija), koji su ubijeni u Višegradu, Lečić je citirao iskaz zaštićenog svjedoka koji je o ovom zločinu govorio pred posebnim vijećem.

“Ovaj svjedok je bio očevidac mučenja otetih civila od strane Olivera i Lukića u hotelu ‘Vilna vlas’. Potvrdio je da ih je poslije odvezao na obalu Drine, gdje su lišeni života”, podsjetio je Lečić.

On je napomenuo da je Đorđe Šević, jedan od saučesnika u ovom zločinu, takođe pred pravosudnim organima Srbije označio Krsmanovića kao jednog od učesnika. Krsmanović je u Beogradu osuđen u odsustvu na 20 godina zatvora za učešće u otmici.

U završnim riječima izdvojeni su iskazi svjedoka koji su govorili o učešću optuženog u silovanjima u “Vilinoj Vlasi”, odvođenjima muškaraca iz naselja Hanište, Dušće, fabrike “Varda”, koji su kasnije ubijeni ili se vode kao nestali.

Lečić je podsjetio i na svjedočenja o učešću optuženog u zlostavljanju Zijada Kusture u Višegradu, kao i zatočenika u kasarni Uzamnica i Rasadniku u Rogatici.

“Vijeće treba cijeniti da nijedna olakšavajuća okolnost nije bila na strani optuženog. Postoji niz otežavajućih – upornost, okrutnost, bešćutnost, a posljedice njegovih radnji osjećaju se i 20 godina nakon rata”, istakao je Lečić.

Odbrana Krsmanovića, koji je optužen kao pripadnik Vojske Republike Srpske, završnu riječ iznijeće 16. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.