Dogovorena Strategija, sredstva još blokirana
This post is also available in: English
Ministarstva pravde BiH, Republike Srpske (RS) i Federacije dogovorili su nacrt Strategije reforme pravosuđa, na način da sporno pitanje Apelacionog suda BiH nisu riješili. Zaključili su da će to pitanje rješavati u sklopu Zakona u Sudu BiH.
Glasnogovornik Evropske komisije u BiH Andy McGuffie kazao je za BIRN – Justice Report da će 2.9 miliona eura biti puštena tužilaštvima i sudovima za plate i istrage u predmetima ratnih zločina kada entitetske vlade i Vijeće ministara BiH usvoje Strategiju za reformu sektora pravde.
“Nakon usvajanja strategije, nadležna tijela dužna su dostaviti dokument o tome da su ispunjeni uslovi, kako bi se obrazložilo oslobađanje tranše. Nakon prijema tog dokumenta, bit će potrebno provesti analitičke i tehničke mjere, a to će potrajati nekoliko sedmica”, pojašnjava McGuffie.
Evropska komisija je u okviru projekata za 2012. i 2013. godinu obezbijedila 14.8 miliona eura podrške sudovima i tužilaštvima za efikasnije procesuiranje predmeta ratnih zločina.
Na osnovu ove podrške, u 16 tužilaštava i šest sudova je tokom 2014. zaposleno ukupno 20 tužilaca i sedam sudija, te 115 stručnih savjetnika, saradnika i administrativno-tehničkih radnika.
Međutim, s obzirom da je uplata druge tranše ovih sredstava u iznosu od 2.9 miliona eura ovisila od usvajanja Strategije za reformu pravosuđa – što vlasti u BiH nisu uradile – od januara određeni broj tužilaca za ratne zločine ostao je bez plata, s pojedinim stručnim saradnicima su raskinuti ugovori, a nema novca ni za finansiranje dolaska svjedoka.
“Strategija predstavlja ključni okvir, čije je postojanje potrebno za podršku iz fondova do 2020. godine. Zato je usvajanje strategije dugo iščekivani korak od velike važnosti, ne samo za postojeću, već i buduću finansijsku pomoć Evropske unije. Stoga, pozivamo nadležna tijela u BiH da preduzmu aktivnosti za usvajanje strategije što je prije moguće, imajući u vidu da širom zemlje veliki broj predmeta ratnih zločina još uvijek čeka provođenje istraga i procesuiranje”, kazao je McGuffie.
Kočnica pri usvajanju Strategije bilo je neslaganje Ministarstava pravde Republike Srpske u vezi sa formiranjem Apelacionog suda na nivou BiH, što je bio dio Strategije za reformu pravosuđa.
Sanja Džombić, glasnogovornica Ministarstva pravde Republike Srpske (RS), kazala je da će se nadležnost i organizacija Suda BiH rješavati u okviru Strukturalnog dijaloga koji se vodi između BiH i Evropske komisije.
Prema njenim riječima, za pitanje žalbi na odluke Suda BiH, kao i sva druga rješenja, bit će potrebno postići politički konsenzus na svim nivoima, vodeći računa o ustavnim nadležnostima entiteta.