Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dragojević je rekao da je 30. maja 1992. godine rano ujutro iz prijedorske bolnice krenuo vozilom hitne pomoći po nepoznate osobe koje su bile ranjene ispred lokalnog hotela.

Dok se, kako je opisao, s upaljenim rotacionim svjetlima, u bijelom mantilu s oznakom Crvenog krsta, približavao odredištu, ranile su ga “nepoznate naoružane osobe”, nakon čega je prebačen u Beograd na liječenje.

Dragojević je kazao da je prije ranjavanja pomagao pretežno muslimanskim civilima da se evakuišu iz sela Kozarac, u kojem je 24. maja 1992. Vojska Republike Srpske (VRS) preduzela akciju protiv muslimanskih snaga. Precizirao je da je evakuisan “veliki broj civila” i da su oni bili prebačeni na fudbalski stadion i u sportsku halu u Prijedoru.

“Bilo je slobodno. Svako je mogao ići gdje je htio. Ko je imao prijatelje, išao je kod prijatelja. Ko nije – da li su čekali da idu dalje u Hrvatsku, to vam ne mogu reći”, rekao je Dragojević.

On je sugerisao da su sukobe u Prijedoru počeli naoružani Muslimani, ubistvom jednog policajca, početkom maja, i napadom na vojnike Jugoslovenske narodne armije (JNA), od kojih su dva ubijena u selu Hambarine 22. maja 1992. godine.

Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekoliko opština – među kojima je i Prijedor – imao razmjere genocida. Sudi mu se i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Amir Zec je ustvrdio da je “veliki broj civila ubijen u napadu na Hambarine”, a Dragojević je uzvratio da “to nije istina”, odnosno da on nije vidio ništa slično.

Pošto mu je tužilac predočio da su ljekari Muslimani s kojima je radio bili ubijeni u logoru Omarska, svjedok je kazao da je nakon povratka iz Beograda 1994. “čuo da su nastradali”, ali da “ne zna detalje”.

Svjedok je rekao i da “ne zna” da su evakuisani Muslimani iz sela oko Prijedora bili zatvarani u logor Keraterm.

Tužilac Zec predočio je i dokument po kojem je Dragojević bio mobilisan u VRS 20. maja 1992. godine, na šta je svjedok odgovorio da je to bila “radna obaveza”.

Novog svjedoka Mladićeva Odbrana će pred sudije izvesti u ponedjeljak, 18. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu