Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Mirko Deurić je kazao kako nije čuo da su pripadnici jedinice kojom je komandovao Stanišić, a kojoj je i on pripadao, čuvali zarobljenike u Petkovcima, a zatim učestvovali u ubistvima na brani.

Nakon pada Srebrenice, kako je rekao svjedok, stigla je naredba da vojnici moraju biti na borbenom položaju, te da je to trajalo deset do 15 dana. Kazao je da je na položaju viđao optuženog Stanišića, gdje se nalazilo i istureno komandno mjesto.

Stanišiću se, zajedno sa Markom Miloševićem, sudi za ubistva oko 1.000 Srebreničana počinjena sredinom jula 1995. godine na brani kod Petkovaca. Prema optužnici, zarobljenici su bili u novoj školi u Petkovcima prije odvođenja na obližnju branu.

Stanišić je, kako se navodi u optužnici, bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske sa sjedištem u Petkovcima, a Milošević njegov zamjenik.

Ljubica Nikolić, drugi svjedok Odbrane, kazala je da je bila kuharica u ovom bataljonu i da je sredinom jula 1995. godine optuženi Stanišić “više vremena provodio na liniji”.

Ona je kazala kako nije vidjela da su zarobljenici čuvani u podrumu komande bataljona koja se u to vrijeme nalazila u staroj školi. Pojasnila je da se u podrum nije smjelo prilaziti jer je tamo držano naoružanje. Svjedokinja je rekla da zarobljenike u Petkovcima uopšte nije vidjela.

Suđenje se nastavlja 20. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju