Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Nijaz Musić je rekao da je poznavao srpsko stanovništvo koje je u ljeto 1992. godine iz sigurnosnih razloga stiglo u Stupare, nakon čega su smješteni u učiteljske zgrade.

Kako je kazao, dolazili su u njegov objekat da popiju kafu, rakiju, igraju šah i slično.

“Što se tiče posjeta, one nisu bile svakodnevne, ali ulazili su u sedmici po tri puta. Nisu svi”, rekao je Musić, koji je svjedočio na poziv optuženog Safeta Mujčinovića, tadašnjeg komandira policijske stanice u Stuparima.

Prema iskazu svjedoka, policija se nalazila oko zgrada kako bi spriječila ulazak osoba sa lošim namjerama.

Prema optužnici, srpski civili iz Stupara i okolnih sela bili su u do jula 1993. godine nezakonito zatvoreni u učiteljske zgrade.

Zajedno s Mujčinovićem, za zločine počinjene na području Kladnja sudi se Selmanu Busnovu, Nusretu Muhiću, Zijadu Hamziću, Ramizu Haliloviću, Nedžadu Hodžiću, Osmanu Gogiću i Kahri Vejzoviću, bivšim pripadnicima civilne i vojne policije, te Teritorijalne odbrane (TO).

Optuženi su za nezakonito zatvaranje srpskih civila, kao i za premlaćivanje i nečovječno postupanje prema njima.

Svjedok Musić je rekao da nije primijetio vidne povrede kod Srba koje je viđao.

Mujaga Mešanović, drugi svjedok Mujčinovićeve Odbrane, kazao je da je srpsko stanovništvo iz učiteljskih zgrada imalo slobodu kretanja.

“Mogli su da rade šta hoće”, rekao je svjedok, koji je radio opštinske poslove.

Mešanović je dodao kako su u Stupare došli tražeći bezbjednost od “naših organa”.

Stupare su, kako je kazao, napustili u julu 1993. godine.

Suđenje se nastavlja 22. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu