Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U podnesku sudijama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), glavni tužilac Serge Brammertz je zatražio da se odluka o vraćanju Šešelja u pritvorsku jedinicu sprovede u roku od jednog dana, s obzirom da “ne postoji opravdanje za zastoj”.

“Šešeljevo zdravlje nije relevantno za sprovođenje odluke. Šešeljevo zdravlje ne može spriječiti sprovođenje odluke jer njegovo zdravlje neće trpjeti zbog povratka u Haag”, navodi Brammertz.

Apelaciono vijeće Haškog tribunala naredilo je 30. marta ove godine Sudskom vijeću da odmah ukine odluku o privremenom puštanju Šešelja i da naredi njegovo vraćanje u pritvor zbog izjava koje je optuženi davao na slobodi.

Sudsko vijeće je ranije odbilo zahtjev Tužilaštva za vraćanje Šešelja u pritvor. Nakon toga je 20. januara podnesena žalba Apelacionom vijeću, koje je zaključilo da je Sudsko vijeće pogriješilo što nije ukinulo odluku o privremenom puštanju Šešelja na slobodu nakon njegovih izjava da se neće vratiti u Tribunal.

Brammertz navodi u podnesku da, iako je Apelaciono vijeće naredilo da se privremena sloboda ukine odmah, Sudsko vijeće je sačekalo deset dana, a zatim “samo naredilo Uredu registrara da dostavi novu dokumentaciju o Šešeljevom zdravstvenom stanju”.

Šešelj, lider Srpske radikalne stranke, optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene u periodu od 1991. do 1993. godine.

On se 24. marta 2003. predao Tribunalu, a na privremenu slobodu pušten je u novembru prošle godine zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu