Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilaštvo je najavilo 245 svjedoka, s tim da broj može biti smanjen tokom glavnog pretresa. Tužilaštvo također planira uložiti 630 materijalnih dokaza.
Prema navodima Tužilaštva, predložena su dva svjedoka, koja su imala zaštitne mjere pred Haškim tribunalom, ali da je Tribunal za jednog svjedoka odbio zahtjev za saslušanje, dok se za drugug čeka odgovor.
Tužiteljica Džemila Begović je predložila da se prihvate utvrđene činjenice iz predmeta vođenog pred Haškim tribunalom protiv Radoslava Brđanina, koji je osuđen na 30 godina za zločine u Krajini.
Odbrana je kazala da za sada neće predlagati dokaze, te istaknula da je tražila dodatno vrijeme za pripremu odbrane, na šta je Sudsko vijeće odgovorilo da imaju dovoljno vremena jer su prošla već četiri mjeseca od potvrđivanja optužnice.
U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao čelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.
Vrućinić je optužen za učešeće u progonu civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja, prisilni nestanci te nanošene velike patnje civilima.
Prema Tužilaštvu BiH, više stotina žrtava bilo je mučeno, premlaćivano, zlostavljano na ponižavajuće načine i držano u nečovječnim uvjetima, a oko 1.000 nezakonito zatočenih žrtava prebačeno je u logor Manjača.
S područja Sanskog Mosta, prema Tužilaštvu BiH, više od 20.000 osoba je prisilno protjerano, u čemu su sudjelovale policijske snage kojima je zapovijedao Vrućinić.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu