Subota, 13 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sutkinja Vesna Jesenković je kazala da su obojica optuženih primili optužnicu, te da su im putem Ministarstva pravde Srbije poslani poziv, ali da još očekuju odgovor.

“Obojica optuženih su državljani Srbije i tamo žive”, rekla je Jesenković.

Dragan Međović, branilac Narančića, kazao je da je on pokušavao stupiti u kontakt sa svojim branjenikom, ali da nije uspio.

Prema optužnici, Narančić je u prvoj polovini augusta 1992. dozvolio ulazak Plavanjcu u vojni zatvor koji se tada nalazio u Osnovnoj školi “Petar Kočić” u Bosanskoj Krupi, te mu na taj način pomogao da ubije 11 civila bošnjačke nacionalnosti.

Kako se navodi, Narančić je bio pripadnik čete Vojne policije 11. krupske lake pješadijske brigade i stražar u vojnom zatvoru u školi, a Plavanjac pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Optužnica je potvrđena 7. januara 2014. godine.

Naredno ročište će biti naknadno zakazano.

Najčitanije
Saznajte više
Ekshumirani posmrtni ostaci kod Prijedora
Na lokalitetu Kurevo – Krčevine kod Prijedora pronađeni su posmrtni ostaci za koje se vjeruje da pripadaju žrtvi bošnjačke nacionalnosti ubijenoj na ovome području 1993. godine, potvrđeno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH).
Obilježavanje dana ljudskih prava Instituta za nestale osobe BiH. Foto: Detektor
Međunarodni dan ljudskih prava kao podsjetnik na neispunjena obećanja žrtvama
Hiljade porodica u Bosni i Hercegovini živi bez prava na istinu o sudbini svojih najmilijih za kojima tragaju duže od 30 godina, poručeno je iz Instituta za traženje nestalih osoba Bosne i Hercegovine (INO BiH).
Ukinuta presuda za zločin nad civilima u Sarajevu
Potvrđena optužnica za ometanje rada pravosuđa