Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženi Radomir Marković, Mile Kušić, Dragan Božović, Saša Perković, Radomir Gluhović, Pero Radović, Ilija i Miloš Vukašinović se terete da su, u okviru širokog i sistematičnog napada, od aprila do septembra 1992. učestvovali u napadu i ubistvu nesrpskog civilnog stanovništva.

Prema optužnici, Marković je bio komandir Sočićke čete Rogatičke brigade VRS-a, a Kušić, Božović, Perković, Gluhović, Radović i Vukašinović pripadnici ove jedinice.

Kako je rekao tužilac Seid Marušić, optuženi su, zajedno sa još nekoliko neidentifikovanih osoba, da su 18. septembra 1992. godine u selima Karačići, Vragolovi i Golubovići vršili pretres kuća i pljačkanje.

U jednoj garaži, u mjestu Karačići, pronašli su oko 20 civila bošnjačke nacionalnosti, koje su udarali kundacima pušaka, zatim ih ugurali u jedan obližnji objekat i ubili.

Pucanjem su prouzrokovali požar u tom objektu, u kojem se žrtve izgorjele.

“Dokazat ćemo da su optuženi svojim radnjama počinili djela koja im se stavljaju na teret”, rekao je tužilac.

Prije početka suđenja održana je statusna konferencija na kojoj je tužilac Marušić najavio da će saslušati 15 svjedoka, od kojih su dva zaštićena svjedoka, te da će pročitati iskaz svjedoka koji je u međuvremenu umro.

Odbrane optuženih su navele da u ovoj fazi postupka neće iznositi svoj plan dokaza.

Prvi svjedok Optužbe će biti saslušan 19. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.