Nedjelja, 21 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ročište je odgođeno jer Odbrana nije najavila Tužilaštvu BiH koje dokumente namjerava koristiti prilikom unakrsnog ispitivanja svjedoka Optužbe koji je bio pozvan.

Sanjin Bandović, branilac prvooptuženog Ekrema Ibračevića, zbog bolesti nije mogao doći na suđenje, a trebalo je da ga zamijeni kolega Emir Suljagić, koji zastupa optuženog Faruka Smajlovića.

Suljagić je predložio da unakrsno ispitivanje bude odgođeno, jer Odbrana prvooptuženog nije dostavila Tužilaštvu dokaze koje namjerava koristiti prilikom unakrsnog ispitivanja.

Međutim, Sudsko vijeće je odgodilo ročište kako se ne bi razdvajalo direktno i unakrsno ispitivanje.

Ibračević i Smajlović su sa Sejdalijom Ćovićem optuženi za mučenje i zlostavljanje srpskih civila od juna do avgusta 1992. u Rapatnici kod Srebrenika.

Suđenje će biti nastavljeno 10. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Ratno seksualno nasilje i dalje izvan prioriteta srbijanskog pravosuđa
Procesuiranje seksualnog nasilja počinjenog tokom oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji pred sudovima u Srbiji je i dalje izuzetno ograničeno i neproporcionalno rasprostranjeno u odnosu na težinu ovih zločina, saopćeno je iz Fonda za humanitarno pravo.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: Godina zatvora i desetogodišnja zabrana rada u pravosuđu
Suspendovana tužiteljica sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminka Knežević osuđena je na godinu zatvora i izrečena joj je mjera deset godina zabrane obavljanja dužnosti u pravosuđu zbog odavanja službene tajne.
BIRN BiH/Detektor zapošljava snimatelja/ snimateljku
Nova krivična prijava protiv Damira Došena