Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na pitanje Optužbe da li je imao susret s Nikolom Marićem, svjedok Bećir Motika je kazao da jeste, 1. jula 1993. godine na autobuskoj stanicu u Prozoru.
“Gospodin je rekao: ‘Šta ti glumiš ovdje?’”, izjavio je Motika i dodao da mu je opsovao “balijsku majku”.
Motika je, kako je naveo, počeo da bježi, a optuženi je za njim ispalio tri metka.
“Pobjegao sam niz potok”, kazao je svjedok.
S obzirom da nije pogođen, naveo je Motika, možda ga je htio zastrašiti.
Optužnica tereti Marića da je 1. jula 1993. godine opsovao majku Bećiru Motiki, a potom u njega ispalio nekoliko hitaca.
On je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), od novembra 1992. do oktobra 1993. na području Prozora učestvovao u ubistvima, progonu, mučenjima i drugim nečovječnim djelima.
Svjedok Nijaz Hasanbegović je rekao da je u selu Duge uhapšen 6. jula 1993. godine. Oko 50 mještana su u stroj poredali pripadnici HVO-a, a starca od 70 godina Safeta Hadžibegovića doveo je Nidžo Marić.
“Njega je u stroj doveo Nidžo Marić, iz kuće gdje je stanovao. Bio je uplakan, vidjelo se da ga je Nidžo udarao”, izjavio je svjedok i precizirao da mu je Hadžibegović kazao da ga je Marić udarao.
Na ovom suđenju je još jedan svjedok saslušan bez prisustva javnosti.
Nastavak suđenja zakazan je za 19. mart.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.