Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Polaganjem cvijeća na pijaci Markale, članovi porodica ubijenih, predstavnici kantonalne vlasti, udruženja žrtava rata, visoki predstavnik Valentin Inzko, kao i građani Sarajeva odali su počast za 68 ubijenih civila.

Hasan Kunić je tog dana sa suprugom Sejdom krenuo kupiti brašno. On se prisjetio da je ponio brašno, a da je supruga ostala da kupi još nešto kada je pala granata, koja ju je usmrtila.

“Izgubiti nekoga s kim si djecu izrodio… On ti dođe i ubije ga – to nije ljudski”, kazao je Kunić, dodavši da je tokom rata izgubio i jednog sina, te da “nema nikakve pravde”.

Mubera Brkanić je prije 21 godinu izgubila supruga Faruka, koji je otišao na pijacu, gdje je sreo komšiju kada je pala granata.

“On je na mjestu ostao mrtav, a komšija je bio ranjen. Sudbina je bila takva”, kaže Brkanić, koja je na obilježavanje došla s unukom.

Ona je dodala da je u drugom maskaru na Markalama, u augustu 1995., ubijen i rođakov sin koji je imao samo 15 godina.

Granata na Markale ispaljena je s položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) 5. februara 1994. oko 12 sati, usmrtivši 68 i ranivši 144 civila. U augustu 1995. godine na Markalama su ubijene 43 osobe.

Prema podacima Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, tokom opsade Sarajeva, koja je trajala 1.425 dana, na grad je u prosjeku svaki dan palo 329 granata, od kojih je stradao 11.541 civil, a od toga 1.601 dijete. Povrijeđeno je najmanje 50.000 ljudi.

“Pijaca Markale je simbol prkosa i borbe, a danas je simbol sjećanja na sve građane Sarajeva ubijene u periodu agresije i opsade”, kazala je Senida Karović, predsjednica Udruženja civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo.

Muamer Bandić, ministar za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, rekao je da se vode velike rasprave i višegodišnji sudski postupci da bi se utvrdila nesporna činjenica da su građani BiH po vjerskom i nacionalnom osnovu bili “meta agresora, čiji je cilj bilo istrebljenje i ubijanje dostojanstva”.

Stanislav Galić, komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a, pravomoćno je osuđen u Haškom tribunalu na doživotnu kaznu zatvora za kampanju terora nad civilima u Sarajevu, uključujući zločin na Markalama.

U Haagu su u toku sudski postupci protiv bivšeg komandanta VRS-a Ratka Mladića i bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, čijim je optužnicama obuhvaćen i masakr na sarajevskim Markalama.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu