Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Davor Kolenda je posvjedočio da su snage VRS-a, pod komandom optuženog Mladića, u ljeto 1993. pomogle hiljadama hrvatskih boraca i civila tako što što su im dozvolile da se tokom sukoba bosanskih Muslimana i Hrvata evakuišu preko teritorije pod srpskom kontrolom.

Po Kolendinim riječima, UNPROFOR je prethodno odbio da omogući tu evakuaciju, ali su nakon pregovora s VRS-om, u kojima je i sam učestvovao, hrvatsko stanovništvo i borci bili evakuisani preko planine Vlašić.

Kolenda je izjavio da je 800 vojnika HVO-a zatim bilo smješteno u zarobljenički logor VRS-a na Manjači, ali iz “humanitarnih razloga”.

Na Manjači nije bilo zločina ili lošeg postupanja prema Hrvatima, kazao je Kolenda.

Kolenda je svjedočio na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a, koji je optužen za genocid počinjen u Srebrenici i još nekoliko opština, progon bosanskih Muslimana i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Kolenda je potvrdio da su Srbi pomoć Hrvatima iskoristili u propagandne svrhe.

“Nama je trebala pomoć u evakuaciji, a Srbi su to upotrijebili u propagandne svrhe, kako bi svijetu objasnili da poštuju međunarodne konvencije”, rekao je Kolenda ali dodao da je “tretman na Manjači, u odnosu na uslove koji su vladali 1993. godine, bio korektan”.

Kolenda je potvrdio da je, sa druge strane, na Manjači uložio protest upravi logora “zbog cjelodnevnog maltretiranja”, koje je smatrao “protivnim međunarodnim konvencijama”.

Opisao je da su hrvatski vojnici po velikoj vrućini bili izvedeni iz hangara, kako bi pred kamerama srpske televizije “ponavljali jednu izjavu”.

“Izjavu da smo zarobljenici VRS-a i da je Bosna srpska kao što je Moskva ruska…To je bilo ponižavajuće, pogotovo zato što mi nismo bili vojni zarobljenici, nego smo tražili pomoć”, prisjetio se Kolenda.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u srijedu, 4. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra