Srijeda, 16 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ratko Martinović, koji je 1992. godine zatočen u Stuparima, ispričao je da je tokom zatočeništva odveden u policijsku stanicu u Kladnju. Po dolasku, kako je rekao, zajedno sa Dobrivojem Jovičićem zatvoren je u jednu prostoriju.

“Kroz deset minuta, u tu prostoriju ulazi pet do šest policajaca. Mislim da su bili rezervni policajci. Došli su tu i dobio sam batine kao nikad u životu. Kundacima, čizmama, psovanjem srpske majke…”, kazao je on.

Dodao je da je nakon toga opet pretučen, te da je nakon tog premlaćivanja u prostoriju ušao Nusret Muhić.

“Odmah se Muhić Nusret pojavio i još jedan. Počeli su da viču: ‘Ko te je udario, čovječe, ko ti je to napravio, reci nam.’ Ja sam rekao da sam posrnuo i sam se udario”, ispričao je Martinović, koji je svjedočio posredstvom videoveze.

Kazao je da je kasnije odveden u kancelariju u kojoj je bio Muhić, gdje je ispitivan o oružju.

“Ovaj jedan što je tu bio, stoji mi iza leđa pa me udara. Nusret je uzeo palicu i ja sam dobio tih palica dobro. Dobio sam po leđima i grudima. Moja leđa i grudi su bili crni”, rekao je svjedok.

Muhić je optužen da je kao šef grupe za sprečavanje i suzbijanje kriminaliteta u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u Kladnju ispitivao nezakonito zatvorene civile.

Zajedno s njim, za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima, te premlaćivanje i nečovječno postupanje, sudi se Safetu Mujčinoviću, Selmanu Busnovu, Zijadu Hamziću, Ramizu Haliloviću, Osmanu Gogiću, Nedžadu Hodžiću i Kahri Vejzoviću. Oni su bivši pripadnici civilne i vojne policije te Teritorijalne odbrane (TO).

Na pitanje Tužilaštva da li je Muhića viđao i nakon što je udaran u kancelariji, svjedok Martinović je odgovorio da ga je vidio te iste večeri kada je izveden u hodnik, gdje ga je jedan dečko udarao.

Iz stanice policije u Kladnju svjedok je vraćen u zgradu prosvjetnih radnika u Stuparima, gdje je ostao do februara 1993.

Na početku suđenja Martinović je kazao da je zatočen krajem maja 1992. godine. Tokom zatočeništva, kako je izjavio, viđao je Safeta Mujčinovića, kojeg pamti po “neugodnim situacijama”.

On je pojasnio da Mujčinović nije dao njegovoj ženi i djeci da borave u Stuparima.

Suđenje se nastavlja 6. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje godišnjice zločina u Ahmićima na Trgu bana Josipa Jelačića 2023. godine. Foto: Edvin Ćudić
Obilježavanje godišnjice zločina u Ahmićima bez odluke o imenovanju trga u Zagrebu po žrtvama
Gradska uprava Zagreba još nije odgovorila na zahtjev nevladinih organizacija da jedan od trgova nosi naziv po 116 žrtva Ahmića, čija će se godišnjica stradanja obilježiti danas i u ovom gradu.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM