Predloženo produženje mjera zabrane Mrđi i Kokotu
This post is also available in: English
Tužiteljica Olivera Đurić je rekla da još uvijek postoji bojazan od bjekstva i uticaja na svjedoke, čiji su identiteti, nakon potvrđivanja optužnice, poznati optuženima.
Odbrana Ranka Mrđe se složila da ostane zabrana putovanja, sastajanja sa određenim osobama i napuštanje Prijedora, ali je kazala da nema potrebe za javljanjam u policijsku stanicu dva puta sedmično budući da uskoro treba početi suđenje i optuženi će svake sedmice dolaziti na sud.
Kenan Ademović, branilac Mileta Kokota, također se nije protivio prijedlogu za produženje mjera, zatraživši da se ne javlja u policijsku stanicu jer svaki put treba prepješačiti deset kilometara jer nema prevozno sredstvo.
Tužilaštvo je kazalo da je mjera javljanja u policijsku stanicu “jedini značajniji vid kontrole”, te da ostaje u cijelosti pri svom prijedlogu.
Ranku Mrđi i Miletu Kokotu se stavlja na teret da su zajedno sa Goranom i Miloradom Mrđom, kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), od ljeta 1992. do jeseni 1994. godine na širem području Sanskog Mosta učestvovali u zločinima nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja.
Prethodnim odlukama suda Goranu Mrđi je određen pritvor, a Miloradu Mrđi mjere zabrane.
Odluku o prijedlogu produženja mjera zabrene Sud će donijeti naknadno.