Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milenko Stanić, koji je tokom rata bio predsjednik Srpske opštine Vlasenica i Srpske autonomne oblasti (SAO) Birač, rekao je da je imao “više susreta” s Mladićem, ali da nikada nije čuo da podržava zločine.

“Na tim sastancima nikada nisam primijetio da je Mladić ikada davao naloge o protjerivanju Muslimana ili činjenju bilo kakvih zločina”, izjavio je Stanić.

Haško tužilaštvo tereti bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića za progon muslimanskog i hrvatskog stanovništva širom BiH, koji je 1992. godine u nekoliko opština, uključujući Vlasenicu, imao razmjere genocida.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Stanić je posvjedočio da je, krajem juna i početkom jula 1992., Mladić na jednom od sastanaka sa opštinskim zvaničnicima iz biračkog regiona “najavio odlučnu borbu protiv srpskih paravojnih formacija koje su tada bile posebno aktivne u Zvorniku”.

Mladić je, po riječima svjedoka, često kritikovao policiju Republike Srpske i poslanike koji su neargumentovano napadali vojsku.

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Alan Tieger je citirao dokumente i sugerisao da je Stanić bio na čelu vlade SAO Birač, koja je krajem maja 1992. naredila pomjeranje muslimanskog stanovništva sa tog područja. “Ja tvrdim da nije”, odgovorio je Stanić.

Stanić je ipak potvrdio da je krajem juna 1992. izvijestio Mladića da veliki broj pritvorenih Muslimana predstavlja “problem”. Prethodno mu je Tieger predočio da je Mladić u svoju bilježnicu zapisao njegove riječi da je u Vlasenicu stiglo “800 zarobljenika, od kojih su 200 žene i djeca”.

Ti “zarobljenici” bili su, po svjedoku, smješteni u zgradu srednje škole, a ne u logor Sušica, za koji je kazao da je “tada bio prihvatni centar”.

Na tužiočevu sugestiju da je pomjeranje nesrpskog stanovništva bilo u skladu sa strateškim ciljevima vrha vlasti Republike Srpske, Stanić je rekao da “nije tako”.

“Odlazak Muslimana iz Vlasenice odvijao se u drugim okolnostima u odnosu na ono što vi hoćete da kažete”, uzvratio je Stanić.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u ponedjeljak, 2. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra