Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Karać, tadašnji oficir Jugoslovenske narodne armije (JNA), a kasnije i Vojske Republike Srpske (VRS), izjavio je da su preduzete akcije razoružavanja muslimanskih sela nakon što su u njima bili ubijeni vojnici i policajci.

U unakrsnom ispitivanju, svjedok je potvrdio da je njegova brigada učestvovala u “oslobađanju” i “čišćenju” sela u opštinama Prijedor, Sanski Most i Ključ.

Na tvrdnju Optužbe da su u selu Hrustovo vojnici iz njegove jedinice “ubili žene i djecu”, Karać je odgovorio da za to nije znao i da “ne isključuje da se to nije dogodilo”.

Navodeći podatke o masovnom uništenju sela i progonu muslimanskih civila, zastupnica Optužbe je tvrdila da su ih srpske snage stavile pred izbor – “predati se i biti lojalan ili biti uništen”.

“Muslimansko stanovništvo i dio paravojnih formacija zadržali su dio oružja. VRS je odgovorila na te provokacije. Izbor je bio ili da predaju oružje ili oružani sukob”, rekao je na to Karać.

Po optužnici protiv generala Mladića, progon nesrba u Bosanskoj krajini poprimao je razmjere genocida.

O brojnim susretima s Mladićem, danas je svjedočio i vojni snimatelj Milorad Zorić.

“Mladić je govorio da se mora zaštititi civilno stanovništvo i slabi. Bio je posebno osjetljiv na stare i djecu”, izjavio je Zorić.

Ustvrdio je i da Mladića nikada nije snimio kako prijeti oficirima UNPROFOR-a, što je ranije posvjedočio general Rupert Smith.

Haški proces protiv generala Mladića biće nastavljen sutra, 28. januara.

On je optužen i za genocid u Srebrenici, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje međunarodnih talaca.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra