Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Velimir Kevac je rekao da su muslimanske jedinice 27. maja 1992. godine iz zasjede napale kolonu Jugoslovenske Narodne Armije (JNA) u povlačenju iz Hrvatske, nakon čega su “Muslimani i Srbi počeli da napuštaju Ključ”, a pripadnici JNA vršili razoružavanje muslimanskih sela.

Prema Kevčevom svjedočenju, tadašnji opštinski zvaničnik Omer Filipović prvo nije prihvatio poziv JNA za razoružanje, ali je “poslije plotuna upozorenja” taj stav promijenio. Po Optužbi i iskazima ranijih svjedoka, Filipović je kasnije ubijen u zarobljeničkom logoru na Manjači.

Dio Teritorijalne odbrane (TO) u tim selima mirno je prihvatio poziv za razoružanje i odložio je oružje, a dio je to odbio, posvjedočio je Kevac.

“Zbog toga je JNA zatim krenula u pretres terena i potragu za pripadnicima TO-a koji bi bili potencijalna opasnost za srpsko stanovništvo i VRS”, rekao je svjedok.

Kevac je svjedočio u korist bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS-a Ratka Mladića, kojem se sudi za genocid počinjen 1992. u nekoliko opština, među kojima je i Ključ, genocid u Srebrenici, zatim progon nesrpskog stanovništva, terorisanje građana Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

U unakrsnom ispitivanju, tužiteljka Caroline Edgerton predočila je Kevcu da je u granatiranju sela Pudin Han 28. maja 1992. godine bilo civilnih žrtava, na što je svjedok odgovorio da za to “nije čuo” i da tada “nije bio na tom prostoru”.

O zločinu u selu Velagići, Kevac je, po sopstvenim riječima, čuo da je “Vojna policija obavila uviđaj i da su počinioci uhapšeni i prebačeni u zatvor u Banjaluci”.

Prema optužnici protiv Mladića, srpske snage su u školi u Velagićima 1. juna 1992. ubile 77 muškaraca.

Na tužiteljkinu tvrdnju da su nesrbi tokom tih akcija “masovno hapšeni”, Kevac je uzvratio da to “nije bila raširena praksa”, te da su hapšeni i pritvarani samo “oni koji su bili naoružani”.

“Sva lica koja su se predavala, odvodila je civilna policija. Nijedno nije ostalo pod nadležnošću VRS-a”, naznačio je svjedok.

Suđenje Mladiću se nastavlja u petak, 23. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra
Tri decenije nakon završetka ratnog sukoba u Bosni i Hercegovini, potrebno je uvesti izučavanje genocida u nastavne planove i programe te nastojati graditi ambijent u kojem će svi građani biti jednaki, kazale su majke Srebrenice na panelu uoči obilježavanja 30. godišnjice.
U Srebrenici otvorena izložba “Životi iza polja smrti”
Izložba “Životi iza polja smrti“ Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) premještena je i otvorena u proširenoj formi u hali Fabrike akumulatora u Srebrenici.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida