Ponedjeljak, 17 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kao takve dokaze Odbrana je prezentovala videozapise na kojima se nalaze prilozi lokalne televizije iz Jablanice i talijanske televizije “RAI 1” iz 1993. godine.

Pored toga, prezentovan je elaborat o radu sabirnog centra Muzeja “Bitka na Neretvi”, koji je sačinila Vojna policija u maju 1993., kao i službenu zabilješku civilne policije o kontaktu sa UNPROFOR-om iz augusta iste godine.

Odbrana ovim dokumentima, kako je navela, dokazuje funkcionisanje i obezbjeđenje muzeja.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta jedinice “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), optužen je za premlaćivanje, seksualno zlostavljanje i silovanje zarobljenika hrvatske nacionalnosti koji su bili zatvoreni u muzeju 1993. godine.

Suđenje se nastavlja 29. januara, kada će biti saslušani svjedoci Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Izvještaj OSCE-a: Zločini iz mržnje i dalje prisutni u visokom stepenu
Izvještaj u kojem je sudjelovao i BIRN BiH pokazuje da Bosna i Hercegovina bilježi poboljšanje u evidentiranju i procesuiranju zločina iz mržnje, ali i da je i dalje veliki postotak ovih slučajeva.
Aldina Jahić. Foto: Facebook
Uhapšeni za ubistvo Aldine Jahić nije imao mjere zabrane dok čeka na suđenje za ugrožavanje sigurnosti po prijavi druge žene
Muškarac koji je uhapšen za ubistvo Aldine Jahić u Mostaru nije imao nikakve mjere zabrane iako je po drugoj prijavi čekao suđenje od maja mjeseca ove godine za ugrožavanje sigurnosti, potvrdile su institucije. Organizacije koje se bave zaštitom ženskih prava najavile su sutra mirnu šetnju kako bi poručili da femicid ne smije ostati samo nekažnjeni zločin naveden u zakonima.
Ulazak u Evropsku uniju mora biti zasnovan na zaslugama
Simbad Bajrektarević: Poznanstvo sa optuženim kroz posao
Miodrag Malić: Suđenje odgođeno zbog nedolaska optuženog