Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zdravka Karlica, predsjednica udruženja porodica nestalih, zarobljenih i poginulih iz Prijedora, ispričala je da je njen suprug Zoran u ljeto 1992. godine ubijen u napadu muslimanskih formacija.

Karlica je kazala da je njen muž u maju 1992. učestvovao u pregovorima o razoružavanju “paravojnih formacija” u pretežno muslimanskom selu Kozarac.

“Umjerena struja Stranke demokratske akcije (SDA) prihvatala je razoružavanje, ali ekstremna struja nije, i došlo je do sukoba”, rekla je Karlica.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedokinja Karlica je potvrdila da je znala za iseljavanje Bošnjaka i Hrvata, ali da je “veliki broj njih otišao i prije rata”. Za žitelje dva muslimanska sela, koji nisu napadali VRS, precizirala je da su u svojim kućama ostali sve do operacije “Oluja” u avgustu 1995. godine.

Karlica je izjavila i da je “prije šest-sedam godina” od porodica žrtava saznala da je “ubijeno 256 žena i 10 djevojčica”, te da je to za nju bila “šokantna vijest”.

“Čula sam i za logore Omarska, Trnopolje i Keraterm. I to sam čula”, rekla je svjedokinja.

Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske, na teret je stavljeno učešće u genocidu u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Po optužnici protiv Mladića, u selima u opštini Prijedor, srpske snage su masovno ubijale, nezakonito zatvarale u logore, mučile i zlostavljale hiljade muslimanskih i hrvatskih civila, koji su zatim protjerani.

Prije svjedočenja Karlice, održana je kratka statusna konferencija na kojoj je predsjedavajući sudija Alphons Orie rekao da će Odbrana Mladića pred Tribunalom u Haagu potrajati čitavu ovu godinu, a protegnuće se i na 2016. godinu.
 
Orie je precizirao da je do sada Mladićeva Odbrana izvela “jednu trećinu” od 300 najavljenih svjedoka i da je za to utrošila “manje od jedne trećine” vremena koje je dobila.

Među svjedocima, kako je kazao sudija Orie, biće i Mladićeva supruga Bosiljka. Po riječima branioca Branka Lukića, Bosiljka Mladić trebalo bi da svjedoči o generalovom boravku u Beogradu od 14. do 17. jula 1995. godine, u vrijeme dok su, kako piše u optužnici, snage pod Mladićevom komandom strijeljale oko 7.000 muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice.

Advokat Lukić je naznačio da će, kroz iskaze Bosiljke Mladić i drugih svjedoka, Odbrana dokazati da Mladić, dok je bio u Beogradu, nije mogao da komanduje trupama VRS-a.

Suđenje Mladiću se nastavlja u utorak, 20. januara.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima