Članak

Dokumentarni filmovi obilježili BIRN-ovu godinu

31. Decembra 2014.00:00
Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH i devetu godinu rada završava uspješno, nakon što je ukinuta anonimizacija u prvostepenim i drugostepenim presudama za ratne zločine, iako je nastavljeno izdavanje desetominutnog audio i video sadržaja sa suđenja za ratne zločine u Sudu BiH.

This post is also available in: English

U toku godine, BIRN BiH je objavio oko 3.400 vijesti i analiza o hapšenjima, optuženjima, suđenjima za ratne zločine, kao i o aktuelnim temama u vezi sa radom pravosudnih institucija u BiH i suočavanjem sa prošlošću.

Novinari BIRN-a su izvještavali i o suđenju Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), kao i o ostalim temama koje se tiču rada ove institucije.

U intervjuu za BIRN – Justice Report, Serge Brammertz je govorio o očekivanjima u preostalim predmetima u MKSJ-u, kao i o nezadovoljstvu radom Tužilaštva BiH kada je u pitanju procesuiranje predmeta prebačenih iz Haaga.

Izvještaji, analize i intervjui su preneseni u medijima u BiH, ali i u regionu. O aktuelnim temama urednici BIRN-a govorili su na javnim emiterima, kao i u drugim medijima u BiH. Zabilježeno je preko 6.000 republikacija.
Tokom godine, stranicu BIRN – Justice Reporta posjetilo je 66.964 ljudi, uz 683.277 pregleda.

Najveći broj pregleda pripada građanima iz Bosne i Hercegovine, zatim iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Srbije, Hrvatske, Njemačke, Švedske, Austrije, Holandije, Švicarske, pa iz Australije.

BIRN BiH je snimio i dva dokumentarna filma kako bi podstaknuo društvo i institucije u BiH da više rade na pronalasku nestalih u BiH, te da preživjeli seksualnog zlostavljanja progovore o traumama koje nose kako bi počinioci bili procesuirani.

Film “Nečujni krik”, koji govori o žrtvama seksualnog zlostavljanja, prikazan je u Sarajevu, Mostaru, Banjoj Luci, Zenici, Prijedoru, Bihaću, Trebinju, Brčkom i Tuzli. Reakcije publike su u većini slučajeva bile pozitivne, a prilikom nekih prikazivanja su pojedini preživjeli po prvi put ispričali svoje traume.

Patnje preživjelih

Film “Nedostaješ mi” prikazuje patnju osoba koje pokušavaju pronaći kosti svojih najmilijih. Među njima je i Fikret Bačić, koji traga za dvoje djece i suprugom, koji su strijeljani u selu “Zecovi” kod Prijedora.

Uz dokumentarne filmove, BIRN je uradio i niz priloga za jednomjesečni magazin TV Justice, koji se emitira na 22 televizijske stanice u BiH, a ujedno se može gledati i na četiri satelitska programa.

TV Justice je prikazao svjedočenje optuženog za ratne zločine počinjene u Ljutočkoj dolini (Krajina) koji pokazuje gdje su strijeljani muškarci, žene i djeca. Gledaoci su također mogli vidjeti šta su neki građani u BiH doživjeli tokom boravka u logorima u susjednim državama. 

O aktuelnim pitanjima o procesuiranju ratnih zločina, kao i primjeni krivičnog zakona, te o traumama sa kojima se suočavaju preživjeli govorili su stručnjaci tokom gostovanja u magazinu TV Justice. 

Tokom godine su se u ovom magazinu mogle čuti i priče preživjelih seksualnog zlostavljanja, od kojih su neke prvi put ispričane pred ekipom BIRN-a BiH.

Mediha Kehrić, urednica Radio-televizije Lukavac, za emisiju TV Justice je kazala da je to prilika da se sazna istina, kako o ratnim zločinima, tako i o onima koji su te zločine počinili.

“To je određena podrška pravosudnim organima na putu da se dođe do istine. Ovakva emisija ostavlja prostor da svi saznaju šta se dešavalo i da se dođe do prave istine i pravde”, rekla je Kehrić.

Osim televizijskog, BIRN je nastavio sa produkcijom i distribucijom radijskog sadržaja. Od 2009. do danas je realizirano 260 magazina BIRN – Radio Justice. U magazinu koji traje 15 minuta, slušatelji mogu čuti sve o najvažnijim suđenjima za ratne zločine koja su bila pred Sudom BiH, kao i u Haškom tribunalu.

Stručna mišljenja

U magazinu BIRN – Radio Justice smo tokom ove godine prenosili iskustva onih koji su preživjeli ratne zločine, s posebnim osvrtom na žrtve seksualnog zlostavljanja. Za Radio Justice su o zločinu koji su preživjeli progovorili građani iz Bijeljine, Srebrenice, Orašca, Rogatice, Brčkog, kao i ostalih mjesta u BiH.  

Osim preživjelih, za BIRN – Radio Justice su govorili tužioci, advokati i pravni stručnjaci, među kojima su Serge Brammertz, Vasvija Vidović, Miodrag Stojanović, Radivoje Lazarević, Nenad Rubež, Duško Tomić, Mustafa Bisić, Jasmin Mesić, Zekerija Mujkanović, Ozrenka Jakšić, Asim Crnalić, Peter Robinson i Edward Ferguson.

Osim u sedmičnim, u 11 mjesečnih emisija slušaoci su mogli čuti sve o procesuiranju ratnih zločina na entitetskih sudovima, uključujući i Brčko Distrikt. Saradnici BIRN-a BiH pratili su suđenja za ratne zločine u kantonalnim, okružnim, kao i pred Vrhovnim sudom Federacije i Republike Srpske.

BIRN BiH je uspješno svoj rad nastavio i realizirao, kako televizijskim, tako i radijskim emisijama, unatoč izdavanju desetominutnog audio i video sadržaja iz sudnica Suda BiH.

Nakon dvije godine, Sud BiH je izmijenio pravilnik o pristupu informacijama i ukinuo anonimizaciju presuda i drugih odluka. BIRN BiH je prije godinu i po pokrenuo kampanju “Stop cenzuri o ratnim zločinima”, koja je rezultirala ukidanjem anonimizacije.

Međutim, Sud BiH nije izmijenio pravilnik o pristupu informacijama kada je u pitanju izdavanje desetominutnih audio i video materijala za ratne zločine i druga teška krivična djela.

Suzana Đozo, novinarka radija Federacije BiH, kazala je da tako kratki zapisi ne mogu pomoći novinarima i javnosti.

“Kratak tonski zapis od deset minuta u kojema praktično ne čujemo ništa suštinsko ne može prikazati šta se to zaista dešava na suđenjima za ratne zločine. Trebali bismo da čujemo kompletna svjedočenja”, kazala je Đozo.

Prema njenim riječima, mi još uvijek moramo istrajavati na tome da izvještavamo sa suđenja za ratne zločine i da to dokumentiramo, jer ako to ne omogućimo, prezirat će nas generacije koje dolaze poslije nas.

Erna Mačkić


This post is also available in: English