Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Iz Suda su saopćili kako im je optužnica, sa obimnim dokaznim materijalom, dostavljena na potvrđivanje tek 12. decembra, te da se uz nju tražilo i produženje pritvora za osumnjičene.

“To je značilo da su Sudu ostavljena dva dana da zakaže i održi ročište za produženje pritvora, donese odluku i izradi rješenje za svih 15 osoba, prouči optužnicu, pregleda sve materijalne dokaze, te donese odluku o eventualnom potvrđivanju”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Kako se dalje navodi, Sudu je uskraćen zakonski rok za kvalitetno proučavanje optužnice i donošenje odluke o njenom potvrđivanju. Sud podsjeća da je rok za potvrđivanje osam, odnosno 15 dana u kompleksnim slučajevima.

“Zbog toga je ova optužnica vraćena Tužilaštvu u istražnu fazu, jer Sud BiH insistira na profesionalnom odnosu prema svima, a naročito kompleksnim i osjetljivim predmetima, i neće donositi odluke zbog kasnog dostavljanja optužnica u kojima optuženim licima ističe pritvor, nego insistira na zakonom predviđenim rokovima koji ostavljaju dovoljno vremena za kvalitetan rad”, navodi se u saopćenju.

Tužilaštvo BiH je 15. decembra zatražilo pritvor za Dušana Milunića, Radomira Stojnića, Radovana Četića, Iliju Zorića, Zorana Stojnića, Željka Grbića, Zorana Milunića, Boška Grujičića, Radeta i Uroša Grujčića, Rajka Grbića, Zdravka Antonića i Rajka Gnjatovića, koji su uhapšeni prošlog mjeseca.

Oni se, zajedno s Ljubišom Četićem i Duškom Zorićem, sumnjiče da su 1992. godine učestvovali u napadu na selo Zecove kada je ubijeno preko 150 osoba. Sumnjiče se i za ubistva 29 žena i djece u zaseoku Gradina, nakon čega su tijela ubijenih uklonjena u masovnu grobnicu, za kojom se još uvijek traga.

Tužilaštvo je pritvor zatražilo zbog opasnosti od uticaja na svjedoke i saučesnike, a u slučaju Antonića zbog opasnosti od bjekstva. 

Odbrane su se usprotivile ovom prijedlogu, kazavši da je Tužilaštvo 12. decembra podiglo optužnicu, koju Sud nije potvrdio, a od podizanja do potvrđivanja optužnice nije moguće odrediti, niti produžiti pritvor.

Za Četića i Zorića pritvor nije ni tražen jer su oni u zatvoru zbog drugih krivičnih djela.

Iz Sud BiH nisu mogli potvrditi da li je osumnjičenima ukinut pritvor, naglasivši da je odluka donesena i upućena stranama u postupku.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu