Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Nisam to ni čuo ni vidio”, ponavljao je Deurić, koji je u Sušici radio kao magacioner, dok mu je tužilac predočavao dokaze o zlodjelima, uključujući prebijanja na smrt, nestanak zarobljenih i seksualno nasilje.

Po svjedoku, Sušica je bila prihvatni centar u koji je vojska dovodila lokalne Muslimane – vojne zarobljenike, ali i civile – prije nego što bi ih, “čim se veći broj sakupi”, upućivala na razmjenu. 

“Neki su dolazili i dobrovoljno… Bili su tu sigurniji nego kod kuća, tako su govorili”, kazao je Deurić, potvrđujući da je među zarobljenima bilo žena, djece i staraca.

Svjedok je naveo da su zarobljeni redovno dobijali hranu, istu koju i srpski čuvari i radnici, te negirao da su Muslimani bili “iznureni i mršavi”, što su primijetili međunarodni posmatrači koji su posjetili logor. 

“Bilo ih je, šta ja znam, koji su prirodno mršavi, koji su bili mršavi i kad su došli”, kazao je svjedok, dodavši da su zarobljeni dobrovoljno radili, a ne pod prinudom.

Optužnica tereti Mladića, nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS), za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u Vlasenici i još šest opština imao razmjere genocida.

Na tužiočevu sugestiju da su zarobljeni bili većinom “nevini civili”, Deurić je odgovorio: “To vam ja ne bih mogao znati… Bilo je i vojske u civilnim odijelima – da li je vojnik, da li je civil – ne bih mogao znati.”

Za zločine je Deurić, kako je posvjedočio, saznao tek nakon što je u septembru 1992. otišao iz Sušice, jer je “čaršija pričala o tome”. 

Svjedok je opovrgavao i da je jednom muslimanskom kolegi, kome je šef logorskog obezbjeđenja Dragan Nikolić Jenki stavio pištolj u usta, spasio život pojavivši se na vratima hangara.

“Ne sjećam se tog incidenta. Ja to nisam vidio… Moguće je, ako su oni videli mene, da je Nikolić prekinuo, pa kolega misli da sam mu ja spasio život”, izjavio je svedok. 

Nikolića je Tribunal 2005. pravosnažno osudio na 20 godina zatvora, nakon što je priznao krivicu za zločine u Sušici – progon, ubistva, mučenje i seksualno zlostavljanje.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Nastavak suđenja je sutra, 25. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu