Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nekadašnji predsjednik opštine Srbac Milinčić je izjavio da je tu opštinu “iz ekonomskih razloga” napustilo “oko 60 lica nesrpske nacionalnosti”, od ukupno 897, koliko ih je živjelo tamo prije rata.

Taj iskaz, Milinčić je, međutim, promijenio pošto mu je u unakrsnom ispitivanju Haško tužilaštvo predočilo podatke Službe državne bezbjednosti Republike Srpske da je opštinu Srbac tokom rata napustilo “više od dvije trećine Muslimana i gotovo jedna trećina Hrvata”.

Po tim podacima, od 940 muslimanskih stanovnika 1991. godine, u srbačkoj opštini je četiri godine kasnije ostalo njih 300. Hrvata je prije rata bilo 145, a poslije sukoba ostalo 50.

Milinčić je te podatke prihvatio kao tačne, uz napomenu da tokom rata “nije imao saznanja” o njima.

“Činjenica je to, ja sam mislio da nije većina napustila Srbac. Znam da su ljudi išli, ali te podatke ne da nisam morao znati, nego nisam ni znao”, kazao je Milinčić.

Mladić, nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za progon Muslimana i Hrvata iz opština pod srpskom kontrolom, genocid u Srebrenici i još nekoliko opština, terorisanje građana Sarajeva, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

On je objasnio da se “otprilike 60 lica” obratilo njemu i da je, kao predsjednik opštine, intervenisao da im se dozvoli da pređu u Hrvatsku. Kasnije je, međutim, dodao da bi bilo ispravnije govoriti o “60 porodica, a ne pojedinaca”.

Milinčić je posvjedočio i da se više od 40 srbačkih Muslimana borilo u Vojsci Republike Srpske (VRS) i da su 22 ranjena. Svjedok je izjavio i da je Mladić 1992. podržao njegov stav da Srbačka brigada VRS-a ne ulazi u sukob sa susjednom opštinom Davor u Hrvatskoj, iako je iz nje Srbac bio granatiran.

“Kad sam mu to izložio, Mladić se nasmijao, bio je dobro raspoložen i rekao je: ‘Vi ste u pravu, pustite te budale, nemojte se direktno tući s Hrvatima’”, kazao je Milinčić.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u utorak, 18. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Južna interkonekcija: Predstavnički dom Parlamenta FBiH imenovao Komisiju za urbanističku saglasnost
Komisija koja će dati stručnu ocjenu za urbanističku saglasnost gradnje novog gasovoda između Bosne i Hercegovine i Hrvatske imenovana je danas na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, što je prvi korak ka gradnji nakon što je Zakon o Južnoj interkonekciji usvojen početkom godine.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske