Prihvatni centar u Sušici
Svjedok Odbrane na suđenju Ratku Mladiću izjavio je da je u Sušici kod Vlasenice 1992. godine bio prihvatni centar u kojem su utočište nalazili i Srbi i Bošnjaci.
This post is also available in: English
“Oni su se tu kratko zadržavali, dok im se nisu stvorili uslovi da odu”, rekao je svjedok Mane Đurić, koji je od maja 1992. godine bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Vlasenici.
Prema iskazu svjedoka, strah za bezbjednost i strah od osvete bili su razlozi za odlazak iz Vlasenice, koju je napuštalo bošnjačko, kao i srpsko stanovništvo.
Prema optužnici, Vlasenica je jedna od šest opština u BiH u kojima je progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva dosegao razmjere genocida. U logoru Sušica, kako se navodi, od maja do septembra 1992. ubijeno je oko 150 zatočenika.
Svjedok Đurić je kazao da je zbog stalnih prigovora Crvenog krsta da “neko nekog silom tjera”, Krizni štab Vlasenice odlučio da muslimanski stanovnici moraju potpisati papir o dobrovoljnom odlasku ukoliko žele da odu.
Napominjući da je za zločine u logoru Sušica pred Haškim tribunalom krivicu priznao Dragan Nikolić, koji je kao upravnik ovog objekta osuđen na 20 godina zatvora, Tužilaštvo je svjedoka ispitivalo o procesuiranju zločina za vrijeme rata.
Od preko 200 podnesenih krivičnih prijava, na koje je Tužilaštvo uputilo svjedoka, Đurić nije mogao potvrditi da je ijedna bila protiv srpskog lica zbog zločina nad pripadnikom drugog naroda.
Na ovom ročištu su haški tužioci nastavili i unakrsno ispitivanje svjedoka Veljka Marića, direktora bolnice u Foči, koji je potvrdio da je ova ustanova zbrinjavala određeni broj bošnjačke djece koja nisu bila bolesna.
Svjedoku su predočeni podaci o smještaju bošnjačke djece u bolnicu, kojima su, prema dokazima Tužilaštva, ubijeni roditelji i drugi članovi porodice u Foči. O razlozima smještaja, svjedok nije mogao ništa reći.
“Ja sam hirurg, bio sam u operacionoj sali. Svi koji su tražili pomoć, primljeni su… Bolnica je radila tu dodatnu humanu ulogu koja joj nije bila obaveza”, kazao je Marić i dodao da su ta djeca ostajala dok im nije pronađen drugi smještaj.
Na pitanja o ranjenoj bošnjačkoj djeci, ženama i starim ljudima koji su dovoženi u fočansku bolnicu, svjedok je potvrdio da su oni bili medicinski zbrinjavani, ali je napomenuo da su u bolnicu dovoženi i ranjeni srpski civili i vojnici – njih oko 2.500.
Suđenje Mladiću, nekadašnjem komandantu VRS-a koji je optužen i za genocid u Srebrenici, kampanju terora nad stanovništvom u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, nastavlja se u ponedjeljak, 3. novembra.