Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Vesna Ilić je rekla kako će svjedoci govoriti o počinjenim zločinima, ulozi policije, Teritorijalne odbrane (TO), Oružanih snaga, kao i dolaska jedinica Hrvatskih oružanih snaga (HOS). Ona je dodala da će u postupku dokazati krivicu optuženih, čiji branioci nisu iznijeli uvodne riječi.

Godinjak, Šarić i Bunoza su optuženi da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu sa zajedničkim ciljem ubistava, hapšenja, zatvaranja i paljenja imovine Srba u selima na području Trnova.

Prema optužnici, pripadnici policije, HOS-a, TO-a i drugi pripadnici Armije BiH (ABiH) ubili su više od 90 ljudi, uglavnom osoba starije životne dobi. Među žrtvama je veći broj žena, kao i dijete rođeno 1990. godine.

Žrtve su, kako se navodi u optužnici, ubijene vatrenim oružjem, klanjem, vješanjem, davljenjem, a nekoliko je zapaljeno.

Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Trnovu, Šarić komandant Štaba TO-a u Trnovu, a Bunoza komandant jedinica HOS-a.

U optužnici se navodi da je u junu 1992. ubijena grupa civila koja je preko Treskavice pokušala doći do teritorije pod kontrolom Vojske Republike Srpske (VRS).

Srpski civili koji zbog starosti nisu mogli napustiti svoje kuće, kako se navodi u optužnici, ubijeni su u periodu od juna do novembra 1992. godine, a zatim su im kuće zapaljene.

Godinjak i Šarić su, kako je kazala tužiteljica Ilić, učestvovali u formiranju zatočeničkih objekata na području Trnova u kojima su civli, zarobljeni policajci i pripadnici VRS-a bili ubijani, mučeni, i premlaćivani.

Prema riječima tužiteljice, Godinjak i Šarić su preko svojih podređenih imali efektivnu kontrolu i nadzor nad zatočeničkim objektima.

Prvi svjedok Tužilaštva BiH bit će ispitan 18. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović