Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Uz molbu da mu se ne objavljuje ime i prezime – što je Sudsko vijeće prihvatilo – svjedok je ispričao kako su ga 11. juna 1992. godine u policiju u Kotor-Varoši privele dvije osobe u vojnoj uniformi. Tog dana, kako je rekao, privedene su i druge osobe koje nisu srpske nacionalnosti.

Svjedok, koji je radio u policiji do prvih višestranačkih izbora, kazao je da je odveden u Bojićevu kancelariju, te je bez pritiska potpisao izjavu o lojalnosti. U narednih 15-ak dana, kako je dodao, obavljao je poslove za policiju.

Krajem juna, svjedoka je, kako je ispričao, optuženi Bojić spasio od nekih pripadnika specijalne policije koji su ga htjeli ubiti, a iz Banje Luke su došli u Kotor-Varoš.

“Ti ćeš ići kući dok ove barabe ne otjeramo”, prenio je svjedok riječi optuženog.

Dok je bio kući, kako je rekao, čuo je da su u policijskom zatvoru bile osobe nesrpske nacionalnosti, a vidio ih je u novembru 1992. godine, kada se vratio u policiju i nastavio obavljati poslove koje mu je određivao Bojić.

Zajedno s Bojićem, za zločine u Kotor-Varoši sudi se Savi Tepiću, Dušku Vujičiću, Dušku Maksimoviću, Radojku Keveroviću, Radu Škoriću i Iliji Kurušiću.

Oni su optuženi da su 1992. godine učestvovali u širokom i sistematičnom napadu i progonu Bošnjaka i Hrvata iz njihovih kuća, te zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima.

Prema optužnici, Bojić je bio komandir policijske stanice u Kotor-Varoši, Tepić načelnik Stanice javne bezbjednosti, Vujičić aktivni policajac, Maksimović, Škorić i Keverović rezervni policajci, dok je Kurušić bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Suđenje se nastavlja 20. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu