Četvrtak, 22 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Jedan od dokaza je službena knjiga u kojoj su navedene smjene rezervnih policajaca iz juna 1992. godine, a u njoj se nalaze i smjene optuženog Habibovića.
Prema optužnici, Habibović je početkom juna 1992. godine, u svojstvu rezervnog policajca, zajedno sa još dvije osobe učestvovao u premlaćivanju Ladimira Dragića. U večernjim satima istog dana, navodi se u optužnici, Dragić je izvršio samoubistvo.
Tužilac Dragan Čorlija je kazao da je u službenoj knjizi navedeno da je Habibović radio 9. juna.
Odbrana je pojasnila da je smjena optuženog trajala od večernjih sati 8. juna do osam sati ujutro 9. juna, a da je Dragić izvršio samoubistvo u večernjim satima 9. juna.
Posljednje materijalne dokaze Državno tužilaštvo će uložiti 15. oktobra, a Habibovićeva Odbrana je rekla da neće izvoditi dokaze.
Najčitanije
Saznajte više
Prijedlog zakona o VSTV-u ostavlja otvoren prostor za zloupotrebe i manipulacije
Na javnoj raspravi o Prijedlogu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), održanoj pred Ustavnopravnom komisijom Predstavničkog doma Državnog parlamenta, predstavnici pravosuđa, civilnog društva i međunarodne zajednice upozorili su da pojedine odredbe ne unapređuju nezavisnost pravosuđa, ostavljaju prostor za zloupotrebe i nisu u skladu s preporukama Venecijanske komisije.
Nalaz vještaka o pretrpljenom strahu tokom postupka za zločine u Tesliću
Na ročištu po tužbi za naknadu štete, vještak neuropsihijatrijske struke iznio je zaključke o duševnoj boli i pretrpljenom strahu Marinka Đukića tokom desetogodišnjeg postupka u kojem je oslobođen optužbi za ratne zločine na području Teslića.