Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ferid Osmičić, imam Islamske zajednice u BiH, rekao je da je početkom 1992. živio u Bosanskom Brodu, gdje je i proveo čitav rat. On je opisao kako je u martu 1992. počelo granatiranje ovog grada te kako je u mjesecima koji su slijedili postajalo sve intenzivnije.

“Do polovine maja je na jedan metar kvadratni palo oko 1.500 teških granata. (…) Kretanje po ulicama je bilo ravno samoubistvu”, kazao je Osmičić i dodao kako je on ipak svakodnevno odlazio obavljati svoje imamske dužnosti.

Osmičić je rekao da je svaki dan odlazio u Općinu, koja je bila kraj njegove kuće, kako bi utvrdio status ubijenih osoba, odnosno šehida, zbog materijalnih troškova sahrane. Tu je, na radnom mjestu, gotovo svakodnevno viđao optuženu Indiru Kamerić, koju je, kako je naveo, poznavao od djetinjstva.

“Isticala se krupnom građom, visoka, krupna kost, teža od drugih. Kosa crna, naočale tamni okvir (…) Najčešće sam je viđao u podrumu sa drugim službenicima, zbog granatiranja”, kazao je svjedok opisujući optuženu Kamerić.

On je naveo da se sjeća da je Kamerić radila u Općini, u imovinsko-pravnoj službi, od vremena kada je diplomirala, a u ratu je bila zadužena za zatvaranje napuštenih stanova, kao i za izdavanje dozvola civilima za prelazak u Hrvatsku.

“Radila je u civilnoj odjeći i nikada je nisam ni vidio uniformisanu”, prisjetio se Osmičić i dodao kako ju je nekada u Općini viđao i nakon radnog vremena.

Prema njemu, Indira Kamerić je izuzetno principijelna osoba, profesionalna i odgovorna. Osmičić je rekao da ju je posljednji put vidio nekad prije pada Bosanskog Broda u oktobru, odnosno da je saznao da je ona u Slavonskom Brodu.

Na pitanje Odbrane, on je kazao da niko nije mogao prelaziti od centra grada, gdje je bila Općina, do stadiona “Polet” od maja do oktobra 1992., jer to je zbog granatiranja bilo nemoguće i ravno samoubistvu.

“Svaki put kad sam izlazio iz kuće, halalio sam se sa svojima”, naveo je svjedok.

Kamerić je optužena da je, kao pripadnica 101. bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), od aprila do oktobra 1992. godine učestvovala u fizičkom i psihičkom mučenju, te nečovječnom postupanju prema civilima i ratnim zarobljenicima srpske i bošnjačke nacionalnosti u prostorijama policije i na stadionu “Polet” u Bosanskom Brodu.

Suđenje se nastavlja 16. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu