Ponedjeljak, 2 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudija Zoran Božić je rekao kako je u dopisu advokatske kancelarije “Primorac i partneri” navedeno da Ančić ima zdravstvenih problema, te da će liječenje trajati do 24. oktobra.

Zbog nedolaska optuženog, koji ima hrvatsko državljanstvo i živi u Splitu, ročište je odgođeno za 5. novembar.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Ančić je bio upravnik logora “Dretelj” i komandant kasarne “Dretelj”. Zahvaljujući toj poziciji, on je, navodi se u optužnici, bio nadređen stražarima, vojnim policajcima i drugim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Imao je potpunu kontrolu nad uslovima u logoru ‘Dretelj’ i nad životima oko 2.000 civila bošnjačke nacionalnosti”, stoji u optužnici.

Tužilaštvo BiH navodi da je Ančić podstrekivao i pomagao ubistva i mučenja zatvorenika, kao i druga nečovječna postupanja.

Najčitanije
Saznajte više
Fotografija sa video nadzora pokazuje napad na auto Mirsada Husejinovića. Foto: Privatna arhiva
Imam iz Bratunca prijavio uznemiravanje i napad na auto
Imam i vjeroučitelj iz Bratunca Mirsad Husejinović iz Bratunca prijavio je napad za koji je ocijenio da je motivisan nacionalnom mržnjom.
Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počet će suđenje Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću, optuženima za ratni zločin nad civilima u Muzičkoj školi u Zenici.
BiH meta kineskih hakera, objavio Google
Godišnjica izvođenja i ubistva putnika iz voza u Štrpcima