Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Zorica Đurđević pročitala je iskaz preminulog svjedoka Sretena Srdanovića u kojem stoji da je u junu 1992. godine odveden u Osnovnu školu “9. maj” u Pazariću, u kojoj su logoraši premlaćivani.

“Premlaćivanje u ovom logoru vršio je isključivo Ibro Jamaković. Premlaćivanja su nastavljena skoro svakodnevno, ali moram reći da sam ja dobro prošao”, naveo je svjedok, dodavši da su zatočenici mučeni glađu.

Srdanović je izjavio da je iz ove škole prebačen u “Krupu”, a zatim i u “Silos”. Dodao je kako je upravnik “Krupe” bio Šerif Mešanović zvani Šera, koji je “imao autoritet među stražarima vojnicima, ali i mudžahedinima”, kojima nije dao da diraju zarobljenike.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH, uz Mešanovića, tereti i Mustafu Ðelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića i Nermina Kalembera.  

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

U iskazu Radivoja Goluba, drugog preminulog svjedoka, koji je bio zatočen u školi  “9. maj”, stoji da su zatočenici u ovom objektu udarani, ispitivani, te da nisu dobijali dovoljno hrane.

“U tih mjesec dana dobijali smo po jedan obrok dnevno. To je bila neka čorba od pasulja ili makarona, kisela ili neslana. Uz čorbu bi dobili malo parče hljeba. Trojica bi jela čorbu iz istog tanjura sa jednom kašikom”, kazao je Golub, koji je odatle prebačen u “Krupu”.

On je rekao da je upravnik “Krupe” bio Šera koji je često dolazio u ćeliju. “Čak bi sa sobom ponekad poveo i stražare i pred nama im govorio da nas ne smiju tući, jer je vidio na nekima da su isprebijani”, rekao je svjedok.

Svjedok Ognjen Tomanić – koji je u svom iskazu naveo da je od juna 1992. do februara 1993. bio zatočen u više objekata na području Hadžića – posvjedočio je da je više puta isptivan o naoružanju koje nije imao.

“Tokom boravka u ‘Silosu’ nisam tučen, možda me je spasilo to što nisam imao oružje”, stoji u iskazu Tomanića, koji je pročitala tužiteljica Đurđević.

Suđenje se nastavlja 2. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića