Petak, 21 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Stojan Đino, nekadašnji pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) i Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da su muslimanske snage 29. maja 1992. godine počele sa granatiranjem, da bi narednog dana u jutarnjim satima bile granatirane i kuće njegove porodice.

On je dodao da su se nakon toga počele voditi borbe, ali da srpske snage nisu izvršile napad, već protunapad, kako bi branile svoje kuće. Na pitanje Odbrane da li su u borbama granatirana mjesta na kojima su bili civili, Đino je rekao da su “gađana isključivo mjesta sa kojih je muslimanska artiljerija dejstvovala”.

“Gađana su mjesta artiljerije, ali postoji mogućnost da su pogođene kuće. Ali vjerujte da ja, nakon zauzimanja Ahatovića, nisam vidio srušene kuće”, kazao je svjedok.

Tužilaštvo je ustvrdilo da su u borbama oko Ahatovića srpske snage zarobile oko 50 pripadnika Zelenih beretki i Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), koji su nakon toga premlaćivani.

“Moja jedinica je zarobila 19 vojnika. Od ovih 19, niko nije bio maltretiran”, rekao je svjedok, dodavši da je on u kasarnu Rajlovac došao tek kasnije, kada je i saznao za neke takve događaje.

Na pitanje Tužilaštva da li je srpska vojska uništila džamiju u Ahatovićima, svjedok je kazao da jeste, te da je i on to vidio, ali da se to desilo u toku borbi.

On je svjedočio na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a, koji je optužen za terorisanje građana Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada na civile. Mladiću se sudi i za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam općina, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Svjedok je rekao da početkom rata u njegovoj jedinici nije bilo profesionalnih vojnika, već su se mještani počeli samoorganizovati kako bi branili svoje kuće.

“Tu je živjelo više porodica Srba. Jedna porodica je imala svoju organizaciju, druga svoju, a tada ne postoje nikakva odjeljenja i vodovi. Ali možemo reći da su postojala odjeljenja porodica, i moja je porodica bila u odjeljenju Đino. Ljudi su noću ispred svojih kuća čuvali straže”, kazao je on.

Govoreći o snajperskom djelovanju, svjedok je izjavio da u njegovoj jedinici niko od vojnika nije bio na profesionalnoj obuci za snajperiste.

Na početku suđenja, Tužilaštvo je završilo unakrsno ispitivanje svjedoka Mihajla Vujasina, bivšeg zamjenika komandanta Rajlovačke brigade, koji je kazao da je bio protiv da njegova brigada ide u akciju oslobađanja Sokolja zbog previsokog rizika za stradanje civila i vojnika. Na pitanje da li je svoje protivljenje prenio pretpostavljenima, svjedok je rekao da nije jer nije imao priliku.   

Suđenje se nastavlja 18. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Troškovi posredovanja za razvod brakova prisiljavaju žene na povratak u nasilne zajednice
Zbog neujednačene prakse i naplaćivanja posredovanja prilikom zahtjeva za razvod, što za posljedicu ima i nemogućnost napuštanja nasilnih bračnih zajednica, Centar ženskih prava Zenica podnio je Federalnom ministarstvu pravde inicijativu za izmjenu Porodičnog zakona.
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u žalbi zatražilo ukidanje prvostepene presude kojom je odbijena optužnica da je Mustafa Vrabac, nekadašnji zaposlenik ove institucije, krivotvorio službene isprave, te primio nagradu ili drugi oblik koristi za trgovinu uticajem.
Pudar: Optuženi imao potrebnu dokumentaciju za isplatu novca
Najavljeno svjedočenje Miletić u tužbi protiv BiH