Ponedjeljak, 22 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Osumnjičeni su uhapšeni na području Bratunca po nalogu Tužilaštva BiH.

Josipović i Tešić su osumnjičeni da su kao nadređeni u Stanici javne bezbjednosti u Bratuncu naređivali, organizovali i nadzirali prisilno premještanje civilnog stanovništva iz Potočara, te prihvat i zadržavanje više hiljada zarobljenika, muškaraca i dječaka bošnjačke nacinalnosti u Bratuncu 13. jula 1995. godine.

Zarobljenici su, kako se navodi u saopštenju Tužilaštva BiH, bili izloženi nasilju i likvidacijama, a oko 100 ih je ubijeno.

„Osumnjičeni će u zakonskom roku biti predati postupajućem tužiocu koji će ih ispitati, te nakon toga odlučiti da li će zatražiti određivanje pritvora“, naveli su iz Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano
Zulfikar Ališpago, nekadašnji komandant odreda “Zulfikar” Armije BiH optužen za zločine počinjene u Trusini kod Konjica, izabrao je nove advokate, 18. po redu, te se očekuje zakazivanje početka suđenja.
U februaru presuda bivšoj pripadnici odreda “Zulfikar” za prikrivanje ratne prošlosti u SAD-u
Nadi Radovan Tomanić, nekadašnjoj pripadnici Specijalne jedinice “Zulfikar”, početkom februara 2026. u Sjedinjenim Američkim Državama bit će izrečena presuda što je prikrila svoju ratnu prošlost kako bi dobila američko državljanstvo.
Potvrđena optužnica za zločine u Miljevini
Odgođeno ročište po tužbi Zijada Mutapa za naknadu štete