Četvrtak, 5 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

u.

Miroslav Janjić, tužilac Tužilaštva BiH, pročitao je iskaz svjedoka Marka Mitrića, za kojeg je ranije utvrđeno da zbog trauma koje je preživio ne može svjedočiti.

U iskazu koji je Mitrić u decembru 2007. dao pripadnicima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) navedeno je da su ga dvojica pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) zarobili u maju 1992. u Bosanskom Brodu i odveli u Slovonski Brod (Republika Hrvatska), gdje je ispitivan o naoružanju.

Nedugo zatim, svjedok je, kako je navedeno, odveden u zgradu policije u Bosanskom Brodu, gdje su ga, kako tvrdi, pripadnici HVO-a premlaćivali više od tri sata.

“Luka Jozić me je udarao dok se nisam onesvijestio”, naveo je Mitrić, dodavši da mu je u zgradi policije izvjesna Indira Vrbanjac izdala potvrdu da su mu oduzete lične stvari.

Početkom juna 1992. godine svjedok je, kako je naveo u iskazu, prebačen u Okružni zatvor u Tuleku (općina Bosanski Brod), gdje mu je suđeno.

Mitrić je kazao da mu je sudila Indira Vrbanjac i da je osuđen na godinu dana zatvora, ne preciziravši zašto.

Iskaz je počitan na suđenju Indiri Kamerić, koja nije optužena da je nekome sudila. Prema optužnici Tužilaštva BiH, Kamerić je, kao pripadnica 101. bosanskobrodske brigade HVO-a, od aprila do oktobra 1992. godine učestvovala u fizičkom i psihičkom mučenju, te nečovječnom postupanju prema civilima i ratnim zarobljenicima srpske i bošnjačke nacionalnosti u prostorijama policije i na stadionu “Polet” u Bosanskom Brodu.

Kamerić je, između ostalog, optužena da je u prostoriji stanice policije u Bosanskom Brodu fizički i psihički zlostavljala Marka Mitrića tako što mu je naredila da skine svu odjeću sa sebe, a zatim ga nagog počela udarati i maltretirati.

Svjedok je u iskazu naveo da su ga u zatvoru u Tuleku dvojica muškaraca seksualno zlostavljala. Osim njega, svjedok je naveo da su seksualno zlostavljani i drugi muškarci i žene.

“Zatvorenici su tjerani da siluju žene koje su tu bile zatvorene. Kada bi neko od zatvorenika odbio da siluje zatvorenice, dobijao bi batine. Svaki je odbijao i onda je dobivao batine”, naveo je Mitrić.

Iz zatvora Tulek svjedok je odveden u Slavonski Brod, potom u Orašje, gdje je razmijenjen u novembru 1992. godine.

Nastavak suđenja zakazan je za 4. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Potvrđena optužnica za ubistvo djece na igralištu u Vitezu
Državni sud potvrdio je optužnicu protiv Mensuda Kelešture i Hazima Jašarevića za zločin u Vitezu u junu 1993. godine u kojem je smrtno stradalo osmero djece hrvatske nacionalnosti, a petero ranjeno.
Obilježavanje 32. godišnjice na Marklama. Foto: Detektor
Preživjelima svake godine sve teži dolazak na pijacu Markale
Porodice žrtava, preživjeli građani te brojna udruženja i delegacije su polaganjem cvijeća na spomen-ploču obilježili 32. godišnjicu masakra na pijaci Markale, gdje je 5. februara 1994. u eksploziji minobacačke granate stradalo 68 osoba, a oko 140 ih je ranjeno.
Odštetni zahtjev po Mutapovoj tužbi smanjen na 31.400 maraka
I Savez logoraša BiH traži smjenu Milanka Kajganića
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca