Nedjelja, 8 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Ivan Petrušić je ispričao da je, kao komandant Vojne policije HOS-a u Ljubuškom, dolazio u Dretelj u ljeto 1992. godine, ali da tamo Hercega nije viđao.
Prema svjedoku, Herceg je obučavao mladu vojsku u jednom od centara za obuku u Hercegovini. Petrušić je dodao da nije čuo da je Herceg hapsio, pljačkao i ubijao osobe srpske nacionalnosti.
Za zločine u Dretelju, zajedno s Hercegom, sudi se i Ivanu Zeleniki, Edibu Buljubašiću, Ivanu Mediću i Marini Grubišić-Fejzić. Prema optužnici, Zelenika je bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta, a Medić i Grubišić-Fejzić stražari.
Svjedok Petrušić je rekao i da nije čuo da je optužena Grubišić-Fejzić zlostavljala nekoga od zarobljenika, kao i da se ne sjeća da je optuženog Medića vidio u Dretelju.
Odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH, svjedok je kazao da se u Dretelju kratko zadržavao, te da nije viđao odluke o imenovanju u HOS-u osim svoje.
Petrušić je svjedočio na poziv optuženog Buljubašića, koji je odbio postavljati pitanja uz obrazloženje kako za to nije spreman. Optuženi je rekao da su mu pitanja ostala u ćeliji zatvora u Zenici, gdje izdržava zatvorsku kaznu zbog drugog krivičnog djela, kao i da nije koncentrisan. Odbrana je zatražila ponovno pozivanje Petrušića, kako bi ga Buljubašić mogao ispitati.
Suđenje se nastavlja 2. septembra.
Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planiran je početak suđenja Milanu Jevtiću, Rajku Čalmiću i Ostoji Perišiću, koji se terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina nad hrvatskim zarobljenicima na Bikošima
Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i služenjem svete mise na Bikošima u Travniku će u nedjelju, 8. juna biti obilježena 32. godišnjica zločina nad hrvatskim zarobljenicima, kada je ubijeno više od 30 osoba.
Ukinuta oslobađajuća presuda za zločin u Doboju