Ponedjeljak, 23 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optužba je tražila da Sud Kovačeviću, nekadašnjem pripadniku Vojske Republike Srpske, produži zabranu napuštanja Višegrada, te sedmičnog javljanja policiji.

Tužilac Mirza Hukeljić je kazao da najuži članovi porodice optuženog žive u Srbiji, te kako svjedoci ističu da veliki broj osumnjičenih živi u Srbiji.

Kovačevića je Tužilaštvo BiH optužilo da je vršio progon bošnjačkog stanovništva, učestvujući u zatvaranju, ubistvima, silovanju, te uništavanju imovine u velikim razmjerama.

“Kovačević je optužen da je, zajedno s grupom naoružanih vojnika, učestvovao u napadu na bošnjačko stanovništvo općine Višegrad i okolnih sela Zlatnik, Turjak i Zanožje, kada su iz vatrenog oružja ubijena dva civila. U napadu su pucanjem iz vatrenog oružja zapaljene kuće u kojima su izgorjele tri žene”, navodi se u optužnici.

Kovačević se tereti da je ubio jednog civila u selu Dobrun (općina Višegrad), te da je silovao dvije žene.

Branilac optuženog Petko Pavlović je rekao da predložene mjere zabrane smatra nepotrebnima.

“On devet mjeseci poštuje ove mjere, nije ništa učinio da ih prekrši. On nema putnu ispravu, nema državljanstvo druge države i ima ozbiljnih zdravstvenih problema. Tužilaštvo ističe da veći broj saučesnika nije dostupan. To što neka treća lica nisu dostupna, ne bi trebala biti okolnost koja otežava situaciju Kovačevića”, kazao je Pavlović.

Najčitanije
Saznajte više
Vlasnik “Vikler-prometa” koja je servisirala kočnice za GRAS pojasnio ulogu u tenderu i zahtjeve tužilaca
Istražitelje nesreće tramvaja u kojoj je smrtno stradao mladić i povrijeđene četiri osobe zanimala je GRAS-ova nabavka za servis magnetnih kočnica i ta im je dokumentacija ustupljena, pojasnio je Edin Nalović, vlasnik kompanije "Vikler-promet" koja je dobila ovaj tender.
BIRN BiH/Detektor zapošljava voditelja/icu društvenih mreža
BIRN BiH traži novog kolegu/kolegicu koji je specijaliziran za digitalne medije, koji će pomoći BIRN-u BiH da osnaži prisutnost na društvenim mrežama.
Sutkinja iz Visokog priznala disciplinski prekršaj
Tužilaštvo BiH na kolegiju bez rasprave o ključnim problemima