Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

slobodu uz mjere zabrane.

Tužilaštvo BiH je navelo da raspolaže dokazima da je Stanarević, koji je uhapšen 17. juna, učestvovao u ubistvima bošnjačkih civila na lokalitetu Hrgar (općina Bihać) počinjenim u junu 1992. godine.

Prema tužiocu Emiru Neradinu, preko 70 civila je u turama dovezeno na lokalitet Hrgar. Kako je rekao tužilac, osumnjičeni je, kao pripadnik Vojne policije 15. bihaćke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u ubistvu najmanje četiri civila.

Osumnjičeni Stanarević, kako smatra Tužilaštvo BiH, nije znao da se protiv njega vodi istraga, zbog čega bi mogao imati motiv da se skriva. Neradin je dodao da Tužilaštvo BiH nastavlja sa istragom, odnosno planira saslušati još svjedoka, od kojih jedan živi u blizini osumnjičenog.

“Smatramo da može uticati na svjedoke u cilju poboljšanja vlastitog položaja”, kazao je Neradin.

On je naveo da se radi o kompleksnom slučaju koji nije u potpunosti rasvijetljen, zbog čega će se u narednom periodu voditi istraga i protiv drugih osoba.

Odbrana je rekla da iz dokaza koji su im dostavljeni ne proizlazi osnovana sumnja da je Stanarević učestvovao u ubistvima.

Braniteljica Slavica Bajić je navela da niko od svjedoka čije je iskaze dobila nije Stanarevića identifikovao kao počinioca ubistava.

Argumenti koje je Tužilaštvo BiH iznijelo u vezi s bjekstvom, prema Odbrani, ne predstavljaju “objektivan razlog” za određivanje pritvora.

Bajić je dodala da “rizik da osumnjičeni može prići svjedocima” nije razlog za pritvor, navodeći da se to može riješiti mjerama zabrane.

“Predlažem da se naloži zabrana napuštanja mjesta boravišta i kontakta sa određenim osobama, i javljanje u policijsku stanicu”, rekla je Bajić.

Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.