Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Šemsudin Halebić, nekadašnji pomoćnik komandanta općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Jablanica, kazao je da je optuženi Bojadžić bio uključen u jednu razmjenu, a da je on dobio zadatak da pomogne na neki način.

Zbog toga je, kako je naveo, nazvao u bazu jedinice “Zulfikar” Armije BiH (ABiH) u kojoj je Bojadžić bio zamjenik komandanta, te razgovarao sa jednim od vojnika.

“On mi je rekao da Nihad nije tu. Kazao je da je na isturenom komandnom mjestu. Nije rekao na kojem”, izjavio je svjedok.

Odbrana je svjedoku predočila dokument iz 26. jula 1993. godine kojim je Bojadžić ovlašten da izvrši razmjenu zarobljenog pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) za pripadnika Četvrtog korpusa ABiH. Braniteljica Vasvija Vidović je dodala da je dokument iz Štaba Vrhovne komande ABiH poslan na istureno komandno mjesto u Zenici.

Svjedok Halebić je kazao da je dan ili dva poslije tog datuma pokušao stupiti u kontakt sa Bojadžićem. Dodao je da je optuženog vidio tek krajem augusta 1993. godine, te da mu je ispričao da je bio na Igmanu.

“Prvi put da sam ga vidio da je imao bradu i dužu kosu”, rekao je on.

Svjedoci Tužilaštva BiH su kazali da ništa karakteristično nisu primijetili na Bojadžićevom licu.

Bojadžiću je stavljeno na teret da je u večernjim satima 28. jula 1993. godine, zajedno sa još jednim muškarcem, odveo dvije zarobljenice iz muzeja “Bitka na Neretvi” u Jablanici. On je, kako stoji u optužnici, silovao jednu zarobljenicu, a drugi muškarac drugu.

Jasmin Dželmo, drugi svjedok Odbrane, rekao da je, kao vojni policajac Četvrtog korpusa, obezbjeđivao objekte u Jablanici, među kojima je bio i muzej. Kako je ispričao, vojni policajci bili su zaduženi za zarobljene pripadnike HVO-a koji su držani u podrumskim prostorijama muzeja, te da su o svemu vodili evidenciju.

Kako je kazao, nikada nije čuo ni pročitao da je Bojadžić učestvovao u incidentima koji se odnose na ove zarobljenike.

Svjedok Nehru Manjušak je ispričao da su u njegovoj kući bili smještene osobe Crvenog križa koje su često išle u muzej i pričale sa zarobljenicima.

Od tih ljudi, kako je dodao, nije čuo loše priče o Bojadžiću. Jedne prilike su mu, kako je naveo, rekli da su Bojadžić i Zulfikar Ališpago spasili djecu hrvatske nacionalnosti iz Grabovice.

Suđenje Bojadžiću, kojem se sudi i za druge zločine počinjene u Jablanici, nastavlja se 12. juna.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu