Nedjelja, 27 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Promjene se ne odnose na izdavanje audio i video materijala sa suđenja za ratne zločine i druga teška krivična djela.

“U praksi to znači da će na stranici Suda BiH biti objavljivane odluke i informativni sadržaji u kojima se ne anonimiziraju imena i prezimena u onim predmetima koji su od posebnog značaja za javnost”, navedeno je u novom pravilniku Suda BiH.

Prema novom pravilniku, predmeti koji su od posebnog značaja za javnost jesu oni za ratne zločine, terorizam, organizirani kriminal, korupciju, poreznu utaju, ali i drugi predmeti za koje je Sud BiH odlučio da su značajni za javnost.

Novim pravilnikom stepen anonimizacije bit će sveden na minimum, odnosno bit će zatamnjeni podaci kao što su datum i mjesto rođenja, kao i matični broj osobe.

Sud BiH je 2012. godine počeo anonimizirati dokumente, odnosno stavljati inicijale umjesto imena i prezimena, naziva nekog grada i slično.

Zbog ovoga je BIRN BiH pokrenuo kampanju tražeći zaustavljanje cenzure kada su u pitanju ratni zločini i druga teška krivična djela koja se procesuiraju pred pravosudnim institucijama BiH. Pored medija, anonimizaciju su osudile žrtve, pravni stručnjaci, međunarodne i nevladine organizacije.

Nakon niza pritisaka, Sud BiH je izmijenio pravilnik, naglasivši da je prihvatio preporuke strukturalnog dijaloga BiH i Evropske unije koji je održan prošle godine, kao i naknadne izmjene koje je usvojilo Visoko sudsko tužilačko vijeće (VSTV) BiH.

VSTV je prošle godine usvojio preporuku po kojoj anonimizacija nije obavezna, nakon čega je osnovana i radna grupa koja se bavi izradom smjernica za pravosuđe u BiH.

Sud BiH je uvođenjem anonimizacije javnosti uskratio kompletne audio i video zapisnike sa suđenja za ratne zločine i druga teška djela. Javnost može dobiti audio i video zapis u trajanju od deset minuta. Izmjenama pravilnika, Sud BiH nije izmijenio odredbe koje se odnose na izdavanje audio i video materijala.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske