Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićena svjedokinja RV-10 je ispričala da je bila u naselju Bikavac kada je grupa naoružanih srpskih vojnika došla i pozvala žene da krenu negdje.
“Krenula sam i ja s djetetom, a jedan vojnik me je vratio da dijete ostavim, jer ćemo se kao vratiti. Dok sam ostavljala stvari, čula sam kako se auto pali i otišli su”, rekla je RV-10.
Među ženama koje su tada odvedene, kako je kazala, bila je i njena sestra.
“Plakale su kada su se vratile. Bile su nikakve. Kad je svekrva pitala RV-4 gdje su bile, šta su radile i ko ih je vodio, RV-4 je rekla da ih je vodio Vito Racković u Crnču da kupe žito”, kazala je ona, dodavši da joj je sestra tek prošle godine ispričala da je tada silovana.
Svjedokinja je pojasnila kako njena sestra nije ranije o tome govorila zbog stida.
Racković je optužen da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), od maja do kraja augusta 1992. učestvovao u napadima na bošnjačka sela, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima osoba na području Višegrada te silovanju.
Druga svjedokinja RV-11 ispričala je da je početkom rata živjela u selu Kabernik s porodicom, kada je nekoliko osoba došlo po njenog muža i sina. Te osobe su je, kako je kazala, natjerale da ide u šumu i doziva sina koji je tamo bio pobjegao.
“Potjerali su me niz jednu livadu i gonili da nađem sina. U tom momentu moj sin se pojavio. Ja sam govorila: ‘Nemojte njega’… Sina su uhapsili, vezali i na kamion ubacili”, ispričala je RV-11, dodavši kako je od komšija kasnije saznala da joj je muž tada već bio na kamionu.
Svjedokinja je napomenula da Vitomira Rackovića nije vidjela tog dana, ali jeste narednog. Tijela njenog muža i sina, kako je navela, kasnije su ekshumirana.
Treća svjedokinja, Nermina Mulaomerović, rekla je da je 1992. živjela u Kaberniku kada su joj muž i svekar odvedeni, a da su njihova tijela pronađena na području Žepe.
“Mog supruga nema. Meni ništa ne znači hoće li biti osuđeni. Meni je moja mladost prošla… Moje dijete… Mi smo svi uništeni”, kazala je svjedokinja plačući.
Prema optužnici, neke od nezakonito uhapšenih osoba, nikada nisu nađene, a tijela pojedinih civila ekshumirana su 2000. godine na lokaciji “Slap” u Žepi.
Suđenje će se nastaviti  21. maja.
Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.