Petak, 12 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Markovići se nepotvrđenom optužnicom terete da su, kao pripadnici Kotorvaroške brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u večernjim satima 28. juna 1992. došli u mjesto Orahova i iz jedne kuće odveli žensku osobu koja je tada imala 14 godina.

U saopćenju Državnog tužilaštva navodi se da je maloljetna osoba odvedena u prisustvu članova porodice, uz izgovor da ide na razmjenu.

“Nakon toga su nad žrtvom, uz prijetnju nožem i vatrenim oružjem, naizmjenično više puta izvršili silovanje i seksualno zlostavljanje, koje je trajalo oko tri sata”, navodi se u saopćenju.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Rus sa njemačke Interpolove potjernice izručen iz Bosne i Hercegovine
Magomed Evloev, ruski državljanin koji je sredinom godine uhapšen na Aerodromu Sarajevo, izručen je Njemačkoj na osnovu Interpolove potjerice zbog više krivičnih djela, potvdio je za Detektor njegov advokat.
Dodiku zabranjen ulazak u Sloveniju
Vlada Slovenije uvela je sankcije bivšem predsjedniku Republike Srpske MIloradu Dodiku i zabranila mu ulazak u ovu zemlju.