Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićena svjedokinja A, koja je ranije iskaz dala u korist Optužbe, ispričala je da je tokom zatočeništva u Dretelju jedne večeri optuženi došao u hangar u kojem je ona bila.

“Doveli ste grupu žena iz Mostara i pitali ste gdje će one da se smjeste. Išli ste prema gornjem dijelu hangara, gdje sam bila, i pitali može li tu da se smjeste. Pitali ste: ‘Mogu li ja tu da legnem?’ Rekla sam: ‘Vi možete da radite šta god hoćete’”, kazala je A, dodavši da je optuženi nakon toga počeo da se dere.

Ona je navela kako joj je optuženi Buljubašić drugom prilikom kazao da pije tablete i da može da radi šta hoće jer neće odgovarati pred sudom. Svjedokinja A je u novembru 2012. svjedočila u korist Tužilaštva BiH, navodeći da ju je tokom zatočeništva u Dretelju silovalo više osoba.

Na pitanje Buljubašića da li je on učestvovao u tome, svjedokinja je rekla da nije.

Buljubašić je optužen da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Ivanom Medićem i Edibom Buljubašićem, počinio zločine u Dretelju. Prema optužnici, oni su kao pripadnici Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i u njihovom mučenju.

Zelenika je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Na ovom suđenju iskaz je dala i zaštićena svjedokinja F, koja je ispričala da joj optuženi Buljubašić ništa loše nije uradio tokom zatočeništva u Dretelju. F je kazala da je u Dretelju provela oko 40 dana, te da je u tom objektu bila zatočena cijela njena porodica.

U januaru prošle godine F je svjedočila u korist Tužilaštva i tada je opisala kako su je dvije osobe 1992. godine silovale u Vojnoj ambulanti u Mostaru. 

Na upit optuženog da li joj je poznato da je on silovao neku logorašicu, svjedokinja je rekla da ne zna.

Na kraju ispitivanja Buljubašić se izvinio svjedokinji za sve što je proživjela u Dretelju, na šta mu je F odgovorila: “Čovjek sam pa ću vam oprostiti.”

Suđenje se nastavlja 22. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.