Nedjelja, 8 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Edib Mahmić je kazao da je on učestvovao u napadnu na Dusinu, ali taj dan nije bio s njim u toj akciji.

“Ja Vehida nisam dobro poznavao. Čuo sam da postoji Vehid Subotić, da je mlad i ranjen”, rekao je Mahmić.
 
On je naveo da je 1993. bio pripadnik Specijalne jedinice “Plavi sokolovi”, koja je, koliko mu je poznato, kasnije promijenila naziv u Sedmu muslimansku.

“Zadatak je bio da idemo s leđa Dusini. Došli smo ujutro u pet sati. Po meni je paljba opalila. Čujem u jednoj kući galamu. Avdo je opalio granatu u krov kuće. Ja sam došao u tu kuću, vidio sam narod”, prisjetio se Mahmić.

Svjedok je kazao da, dok je bio u Dusini, nije čuo za ubistva, a da je kasnije čuo priče da je bilo ubistava i da ih “je Geler počinio”.

Tužilaštvo BiH tereti Vehida Subotića zvanog Geler, nekadašnjeg pripadnika Sedme muslimanske brigade ABiH, da je 26. januara 1993. godine s drugim osobama izdvojio osam Hrvata i sproveo ih do jedne kuće, gdje je naredio vojnicima da ih ubiju. Subotiću se sudi za još nekoliko ubistava Hrvata u Dusini.

Odgovarajući na pitanja Odbrane da li je Subotić mogao nekome nešto naređivati u toj jedinici, Mahmić je odgovorio da  mu je to smiješno.

“Imao je 19 godina. On je došao ranjen, ostavljen je da nigdje ne ide, a kamoli da ima neku komandu”, kazao je Mahmić.                  

Svjedok Hazim Baručija, nekadašnji zamjenik komandanta Drugog protivdiverzantskog odreda Teritorijalne odbrane (TO) u Zenici, rekao je da nije bio u Dusini kada se desio napad, kao ni nekoliko dana nakon toga.

“Četiri do pet dana poslije događaja u Dusini došla je jedna delegacija da ispituje šta se desilo. Tada su bili prisutni i pripadnici HVO-a i UNPROFOR-a, da ispitaju ratni zločin koji se desio. Ja prvi put čujem da je riječ o ratnom zločinu. Ja kažem kako imamo saznanja da su tu ljudi ubijeni u ratnim dejstvima”, ispričao je Baručija.

Prema njegovim riječima, ubijeni su bili pripadnici HVO-a.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. maj.    

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planiran je početak suđenja Milanu Jevtiću, Rajku Čalmiću i Ostoji Perišiću, koji se terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina nad hrvatskim zarobljenicima na Bikošima
Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i služenjem svete mise na Bikošima u Travniku će u nedjelju, 8. juna biti obilježena 32. godišnjica zločina nad hrvatskim zarobljenicima, kada je ubijeno više od 30 osoba.
Ukinuta oslobađajuća presuda za zločin u Doboju