Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok SM-102, nekadašnji pripadnik autobataljona pri Glavnom štabu Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da je od 7. do 20. jula 1995. bio u Modriči, gdje je odvezao grupu vojnika Desetog diverzantskog odreda.

Nakon što mu je tužilac Predrag Tomić predočio izjave iz istrage, svjedok je ipak ustvrdio da se u Zvornik vratio nakon pada Srebrenice, odnosno 11. jula 1995. godine. Potom je, kako je ispričao, dobio zadatak da se minibusom odveze u komandu Zvorničke brigade VRS-a, gdje mu je rečeno da vojne policajce preveze u Petkovce, što je i učinio, zaustavivši se pred jednom zgradom.

“Ne znam tačno da li je komanda tu bila smještena”, kazao je svjedok.

Zaštićeni svjedok je naveo da je vojne policajce dočekao “neki čovjek u uniformi”, ali je precizirao da se nije radilo o oficirskoj uniformi. Nakon što mu je tužilac Tomić predočio da je u istrazi rekao da se radilo o “nekom komandantu”, svjedok je pojasnio da je to zaključio “jer je on dočekivao vojne policajce”.

Svjedok je rekao da ne zna koja je jedinica bila u selu Petkovci, te je, nakon što je u sudnici vidio optužene, izjavio da ih nije viđao. Također je dodao da osoba koja je dočekala vojne policajci nije Stanišić niti Milošević, dok je Sudskom vijeću kazao da nije vidio izgled  te osobe.

Stanišiću i Miloševiću se sudi za ubistva oko 1.000 zarobljenika iz Srebrenice počinjena sredinom jula 1995. godine na brani kod sela Petkovci (općina Zvornik). Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) sa sjedištem u Petkovcima, a Milošević njegov zamjenik.

U nastavku svjedočenja, zaštićeni svjedok je izjavio da je iz Petkovaca krenuo prema obližnjoj brani, a vojni policajci su “izašli na putu što vodi prema brani”.

Na pitanje tužioca šta je vidio na brani, svjedok je odgovorio: “Ništa.” Tužilac je potom rekao da je svjedok u istrazi naveo kako je vidio ljude, rovokopač i iskopanu jamu, te da je čuo pucnjavu, nakon čega je slomio svoju pušku i napustio branu.

Zaštićeni svjedok je kazao da je tako govorio u istrazi jer mu je istražilac Državne agencije za istrage i zaštitu Bajro Kulovac prijetio i nagovarao šta da priča. “Prepao sam se”, dodao je on.

Tužilac Tomić je upitao svjedoka zbog čega je istražiocima Tužilaštva BiH potvrdio izjavu koju je dao Kulovcu, a on je odgovorio da su mu rekli kako to mora uraditi jer bi inače imao problema.

“Čekao sam da dođem na Sud BiH da se žalim”, kazao je svjedok, te dodao kako bi pristao da se na suđenju suoči sa Kulovcem i istražiocima Tužilaštva BiH.

On je na kraju svjedočenja pojasnio da je u Petkovcima i na brani bio nakon povratka iz Modriče 20. jula.

Suđenje se nastavlja 9. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu