Četvrtak, 13 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dejan Danac je ispričao da je 1992. godine, kao pripadnik Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) boravio u kasarni Dretelj kod Čapljine, gdje je viđao i optuženu Grubišić-Fejzić. Kazao je da je čuo za maltretiranje i zlostavljanje zatočenika, ali da optužena u tome nije učestvovala.

“Imao sam je prilike upoznati i dok je radila kao konobarica, a i kasnije. Marina nikada nije bila nastrojena nacionalistički niti s nekom mržnjom. Mi smo u to išli iz domoljublja, srce nas je vuklo da branimo svoje”, kazao je svjedok, dodavši da je optužena tek u julu došla u Dretelj.

Grubišić-Fejzić je optužena da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Edibom Buljubašićem i Ivanom Medićem, počinila zločine u Dretelju. Prema optužnici, oni su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i mučenju.

Zelenika je, kako smatra Optužba, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Danac je kazao da su zatočenike u Dretelju čuvali vojni policajci, te da optužena to nije radila jer nije bila pripadnica Vojne policije, već borbene jedinice. Kazao je i kako se sjeća da su u Dretelju bile ukupno tri Marine, te da se Marina iz Osijeka loše ponašala prema zatočenicima.

“Vidio sam kada je zabadala nož jednom čovjeku u glavu. Čuo sam da je jednom odrezala spolovilo, da se iživljavala nad zatvorenicima, da ih je voljela udarati. Samo znam da nije bila dobra osoba”, rekao je svjedok opisujući izvjesnu Marinu iz Osijeka.

Drugi svjedok Muriz Elezović, ispričao je da je po dolasku u Dretelj upoznao optuženu, te da nikada nije čuo da je nešto loše uradila civilima srpske nacionalnosti.

“Da je počinila neke zločine, ja ne bih bio ovdje”, rekao je Elezović.

Svjedok je naveo da je Grubišić-Fejzić bila vojnik, te da ju je tek kasnije kad su se sreli na Igmanu bolje upoznao. Istaknuo je da je bila vesela i nasmijana osoba. On je naveo i da je u hangaru Dretelja bilo zatočenih osoba, koje je po noći čuvao po jedan vojnik, ali da je to uvijek bio muškarac.

Kao svjedok Odbrane optuženog Medića na ovom suđenju, svjedočila je Dušanka Boras, zaposlenica Grupe za pitanja i evidenciju iz oblasti vojne obaveze Ljubuški pri Federalnom ministarstvu za boračka pitanja. Ona je potvrdila da je izdala uvjerenje za optuženog Medića u kojem se navodi da se, prema vojnoj evidenciji, on vodi kao vojno nesposoban.

Suđenje se nastavlja 25. marta, kada će optužena Grubišić-Fejzić svjedočiti u svoju korist.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelaciju osuđenog za zločine u Glamoču
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Duška Suvare, koji je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja 1992. na području Glamoča, uz zaključak da nije povrijeđeno njegovo pravo na pravično suđenje, kao ni pravo na ličnu slobodu i sigurnost.
Moneyval stavio BiH u period posmatranja zbog nedostataka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca Moneyval pozvalo je Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u izvještaju objavljenom početkom februara, dok domaće vlasti za Detektor sada priznaju da su utvrđeni fundamentalni nedostaci zbog kojih je država stavljena na posmatranje do februara 2026. godine i da rizikuje da bude označena kao mjesto sa strateškim nedostacima u suzbijanju nelegalnih tokova novca i njegovog korištenja za terorizam.