Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok U-4 je naveo da je u grupi vojnika bila i žena, a od mještana je čuo da je oslovljavana nadimkom Zolja. Prisjetio se da je prvo ubijen Ilija, a potom njegova supruga, nakon što je “počela kukati i govoriti u smislu da ubiju i nju”.

“Nisam mogao vidjeti ko je opalio”, rekao je svjedok.

Odbrana je pročitala dio iz službene zabilješke Državne agencija za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2010. godine u kojem je navedeno da je vidio kada je žena, koja je bila u grupi vojnika, ubila Iliju, te da je potom ubijena i supruga Anđa.

“Možda sam rekao, ali se ne sjećam”, kazao je svjedok, te dodao da ostavlja mogućnost da je to izjavio.

Tužilaštvo BiH tereti Džeku, bivšeg vojnika jedinice “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), da je 16. aprila 1993. godine ubio bračni par u Trusini.

Na teret mu je stavljeno i da je ubio jednu staricu, kao i da je po okončanju napada ABiH na Trusinu sa drugim saborcima učestvovao u strijeljanju tri civila i tri vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Tužiteljica Vesna Ilić je navela da je svjedok u dvije izjave date Tužilaštvu BiH 2012. i 2013. godine kazao da nije vidio ko je iz grupe vojnika ubio bračni par.

“Ja vam kažem da sam čuo da je Zolja pobila”, rekao je svjedok, te dodao da ta saznanja potječu od mještana Trusine.

Protiv Džeke je svjedočila Rasema Handanović zvana Zolja, ustvrdivši da je Džeko ubio stariji bračni par.

Handanović, bivša pripadnica jedinice “Zulfikar”, priznala je krivicu za učešće u strijeljanju tri civila i tri vojnika HVO-a, te je osuđena na pet i po godina zatvora.

Suđenje se nastavlja 4. februara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu