Ponedjeljak, 15 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kamerić je optužena da je 1992. godine učestvovala u fizičkom i psihičkom mučenju, te nečovječnom postupanju prema civilima i ratnim zarobljenicima srpske i bošnjačke nacionalnosti u prostorijama policije i na stadionu “Polet” u Bosanskom Brodu.

Ona je optužena i da je pomagala silovanja i seksualna zlostavljanja koja su vršena nad zatvorenim osobama.

Tužilaštvo BiH smatra da je Kamerić, kao pripadnica 101. bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u zločinima učestvovala zajedno s drugim pripadnicima HVO-a.

S obzirom da se izjasnila da nije kriva, Indiri Kamerić će suđenje početi u narednom periodu.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS sutra raspravlja o dokumentu kojim Ustavni sud RS osporava ovlaštenja visokog predstavnika
Narodna skupština Republike Srpske sutra će na posebnoj sjednici raspravljati o Obavještenju Ustavnog suda Republike Srpske u kojem se osporava pravo visokog predstavnika da nameće zakone u Bosne i Hercegovini i kritikuju odluke Ustavnog suda BiH.
Sistem prijave imovine važan iskorak u bh. pravosuđu: I dalje postoje institucionalni i finansijski izazovi
Odjel za provođenje postupka po izvještajima nosilaca pravosudnih funkcija u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću smatraju jednim od najvećih postignuća u pravosuđu od osnivanja ove institucije, dok iz međunarodne zajednice poručuju da su reforma pravosuđa, provjera imovine sudija i tužilaca te usvajanje ključnih zakona neophodni za evropski put Bosne i Hercegovine, rečeno je na predstavljanju završetka projekta EU4Justice.