Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Avdo Mujan, bivši pripadnik Vojne policije Teritorijalne odbrane (TO) Hadžići, kazao je da je tokom rata nekoliko puta dolazio u “Silos”. Dodao je da je taj objekat bio u nadležnosti vojske dok je on bio u Vojnoj policiji.

“Ulazio sam u ‘Silos’ kada bi načelnik za bezbjednost išao do upravnika. Uglavnom su dogovori bili oko izvođenja radova. Sve naredbe o izvođenju zatvorenika izlazile su iz komande brigade. Mi policajci smo postupali po naredbi”, rekao je Mujan.

Dodao je da su vojni policajci štitili zatočenike prilikom obavljanja radova. Svjedok je naveo kako su zatočenici jednom radili na lokalitetu Gradac kada je pala granata i ubila jednog policajca, te ranila nekoliko zatočenika.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Ðelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Kalember je bio stražar u “Silosu”, a Kazić komandant 9. brdske brigade Armije BiH (ABiH), dok su ostali bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Svjedok Mujan je kazao da se srpsko stanovništvo 1991. godine počelo naoružavati.

Mujo Smajević, bivši vojni policajac i drugi svjedok na ovom suđenju, rekao je da je TO krajem aprila ili početkom maja 1992. formirala Vojnu policiju. On je kazao da su u objekat “Silos” zatvarani Srbi koji su imali nelegalno armijsko oružje.

“Njima je suđeno 1993. ili 1994. godine zbog toga”, rekao je Smajević i dodao kako smatra da je “Silos” bio pod nedležnošću civilnih struktura.

Treći svjedok, Omer Mujan, ispričao je da je krajem 1995. godine ušao u “Silos” jer je 9. brdska brigada predavala objekat 14. diviziji.

“Ja sam bio predsjednik komisije 9. brdske brigade pa sam zato ulazio tu. Popisalo se brojno stanje ljudi, mislim da ih je bilo 100-150”, kazao je Omer Mujan.

On je rekao da je “Silos” bio pod nadležnošću vojske, ali da ne zna od kada.

Sudsko vijeće je tužiteljicu Zoricu Đurđević više puta upozoravalo jer je svjedocima postavljala sugestivna pitanja.

Suđenje se nastavlja 21. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac