Utorak, 24 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Tužiteljica Slavica Terzić je kazala kako je izjavama svjedoka i dokumentima dokazano da je Zoran Milić počinio zločin protiv civila – žena, maloljetnika, staraca i invalida.

Milića optužnica tereti da je, zajedno sa Zoranom Marinićem, 26. aprila 1993. došao u kuću svjedok B-1 u Busovači, gdje je maltretirao ženu sa troje maloljetne djece, prislonivši joj nož pod grlo, dok je Marinić zapalio stvari. 

“B-1 razrješava tokom suđenja da je osoba koja je zajedno sa pokojnim Zoranom Marinićem došla u njegovu kuću zapravo optuženi Zoran Milić”, podsjetila je Terzić.

Prema Tužilaštvu, Marinić i Milić su potom otišli u kuću Topalovića, gdje su vatrenim oružjem i nožem ubili starca Ahmeda Topalovića i invalida Sabriju Topalović, te ranili svjedoka B-2, kao i Adila Topalovića i Muvedetu Smolo, koji su podlegli.

“Topalovići su imali pravo na život, a B-1 i B-4 na miran san”, istakla je Terzić i zatražila od Vijeća da osudi Milića.

Ona je napomenula da je Tužilaštvo u materijalne dokaze unijelo i dokument iz 27. aprila 1993. u kojem se navodi da se Zoranu Mariniću i Zoranu Miliću određuje pritvor zbog izvršenja djela za koje ih i Tužilaštvo tereti.

Marinić je bio optužen zajedno sa Milićem, ali je postupak protiv njega obustavljen nakon što je preminuo u oktobru, nekoliko dana nakon što je na suđenju svjedočio u svoju korist.

Milićev branilac Slavko Ašćerić je kazao kako se Odbrana bazirala na dokazima Tužilaštva. Prema njegovim riječima, većina svjedoka nije spomenula ime njegovog branjenika.

“U jednoj od četiri izjave, B-1 je kazao da se radi o Zoranu Miliću”, naveo je Ašćerić i dodao kako je njegovog branjenika opisao onako kako danas izgleda, a ne kako je izgledao prije 20 godina.

U izjavi datoj u Haagu, kako je dodao, B-1 je kazao da je riječ o Zoranu Mariniću i Mirku Miliću. Ašćerić je istakao da Mirko Milić postoji i da živi i radi u Hrvatskoj.

Odbrana se osvrnula i na svjedočenje Zorana Marinića, koji je optužio Milića za događaje iz optužnice.

“Bio sam u Busovači i dobio informaciju da je nakon što je ovdje svjedočio otišao u kafanu i pio do nedjelje, kada je umro. Savjest proradi kad-tad”, rekao je Aščerić i zatražio da njegov branjenik bude oslobođen.

Sud će presudu izreći u petak, 29. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Republika Srpska osniva pomoćni sastav policije
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije.
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Potrebno zaštititi branioce ljudskih prava u Bosni i Hercegovini
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH